11. 4. 2017

Krajská galerie představí atraktivní stavby českých architektů na Jadranu

Výstava Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně pomyslně zavede návštěvníky na jadranské pobřeží. Výstava, která svým obsahem jistě zaujme nejen cestovatele na Jadran, ale i zájemce o historii architektury, bude v grafickém kabinetu ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU přístupná do 18. června 2017. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 12. dubna v 17.00 za účasti autorek výstavy Jasenky Kranjčević z Institutu cestovního ruchu v Záhřebu, Mirjany Kos z Chorvatského muzea cestovního ruchu v Opatiji a kurátora výstavy Tadeáše Goryczky z Kabinetu architektury v Ostravě.


Výstava více než dvaceti projektů, fotografií a skic představí hotely, vily, úpravy nábřeží či pláží, které navrhli čeští - nebo s českými zeměmi úzce spjati - architekti na chorvatském Jadranu na přelomu 19. a 20. století. K vidění budou díla Jana Kotěry, Emila Králíčka, Josefa Schulze, Adolfa Loose, Josefa Hoffmana, Matěje Blechy a spousty dalších. Mnozí z nich úspěšně působili ve funkci profesorů na významných školách v Praze a Vídní.

“Vystavované návrhy mají vysokou úroveň, například projekt hotelu v Opatiji z roku 1909 od architekta Jana Kotěry vytyčuje nové trendy v navrhování architektury pro cestovní ruch. Cenné jsou také dobové autorské sádrové modely hotelu „Villa Pepina" v Opatiji od Jana Kotěry a „přímořských lázní Kupari“ v Dalmácii od Jiřího Stibrala. Typy dokumentovaných staveb odpovídají jejich rekreačnímu účelu: lázeňské budovy, hotely, vily a drobnější stavby jako jsou koupaliště nebo promenády. Většina z nich byla navržena v historizujícím nebo secesním stylu, několik z nich už svým vzhledem naznačuje nastupující trendy moderní architektury,“ uvedla Ladislava Horňáková, kurátorka výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Výstava Čeští architekti a počátky cestovního ruchu na chorvatském Jadranu dokládá přínos jak českých architektů, investorů, projektantů, stavitelů tak i podíl tehdejší české společnosti na rozvoji cestovního ruchu a turistiky na chorvatském pobřeží od konce 19. století. „Jejím cílem bylo více osvětlit a přiblížit tuto oblast architektonického dědictví zasvěceného cestovnímu ruchu na chorvatském pobřeží,“ doplnila kurátorka výstavy.

Prezentace vznikla v roce 2015 z iniciativy Institutu pro turistiku v Záhřebu, Státního archívu v Rijece a Velvyslanectví České republiky v Záhřebu. Představení tématu české veřejnosti inicioval Kabinet architektury v Ostravě.

Více informací na www.14-15.cz.

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 573 032 120, 736 505 513
M | alena.babicova@14-15.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.