25. 7. 2017

Nový zlínský salon 2017 představí současnou polskou malbu

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky na novou výstavu prezentující polskou malbu v rámci Nového zlínského salonu 2017. Výstava s názvem „Na druhé straně (zrcadla): Současná polská malba ze sbírky Galeria Bielska BWA" bude slavnostně zahájena 27. července v 17.00 hodin v 1. podlaží budovy 14 a k vidění bude ve 14|15 BATOVĚ INSTITUTU do 24. září, kdy zároveň s ní skončí i celý letošní ročník Nového zlínského salonu.


Tématem hlavní výstavy již 8. ročníku trienále Nového zlínského salonu je otázka „Jak vypadá současný obraz?" Na otázku se pokouší odpovědět 7 renomovaných kurátorů z České republiky a Slovenska lišících se odborným zaměřením i generačně, z nichž každý vytvořil část. Výstava je k vidění na zlínském zámku do 10. září.

„Nový zlínský salon 2017 se nyní rozšíří o další neméně zajímavou výstavu, která představí výběr ze sbírky Galerie Bielska BWA omezený na polskou malbu po roce 2000," uvedl PhDr. Václav Mílek, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Výstava Galerie v Bielsku-Białe je známá svým zaměřením na tento umělecký obor a to především proto, že je pořadatelem bienále malby Bielska Jesień (Bílský podzim). Díky nepřerušené tradici od 1962 mohou jeho návštěvníci každé dva roky sledovat, jak vypadá současná malba v Polsku.

„Několik děl vybraných na výstavu rozvíjí hlavní téma, které na jedné straně odkazuje k proslulé knize Lewise Carrolla (Za zrcadlem a s čím se tam Alenka setkala) a jejím surrealistickým referencím a na druhé straně ke koncepci zrcadla jako symbolického portrétu či autoportrétu. Také prezentace umění vytvořeného umělci jedné země v sousední zemi je takovým pohledem z druhé strany, zkouškou porozumění a poznaní věcí," doplnil Václav Mílek.

Představované obrazy se věnují tématům jako je tělo, pocity, gender, rituál, tvorba, spotřeba, transcendence, vesmír. Většina z nich jsou figurální, koloristické, ale můžeme mezi nimi nalézt i abstraktní díla. Mezi desítkami obrazů je zařazena i videoinstalace, jako protipól tradiční malby na plátně.

Více informací naleznete na www.14-15.cz nebo www.galeriezlin.cz.

Kontakt:

Mgr. Barbora Mrázková
public relations / redaktorka Prostoru Zlín
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
M | Barbora.Mrazkova@galeriezlin.cz
M | +420 733 162 977

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
M| alena.babicova@14-15.cz

M| +420 736 505 513