28. 2. 2018

Muzeum připomene 120 let od narození J. A. Bati i velké ženy v luhačovických lázních

Výstava Tehdy tu byla džungle aneb Baťovská kolonizace v Brazílii vtáhne návštěvníky zlínského muzea prostřednictvím 16 výstavních panelů a 2 vitrín do Brazílie po roce 1940. Výstava, která je součástí programu konference "11 dnů s Baťou", věnované osobnosti J. A. Bati, bude slavnostně zahájena 1. března v 17 hodin. K vidění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 10. června.
Novou výstavu o pozoruhodných ženách nabídne v březnu také Muzeum luhačovického Zálesí.


Letos si připomínáme 120 let od narození významné osobnosti Jana Antonína Bati, který po roce 1940 odjel do Brazílie, aby zde realizoval plán industrializace a kolonizace některých území.
„V duchu strategie firmy Baťa, která řešila stavbu továrny jako součást celého města, vyrostlo v roce 1940 ve státě Sao Paulo první baťovské město Batatuba. Ještě za války bylo založeno druhé město Mariapolis, pojmenované po ženě Jana Antonína Bati, Marii. Ve státě Mato Grosso začalo v roce 1948 budování třetího města Bataguassu. Poslední „baťovské město" v Brazílii nazvané Bataypora pak vzniklo o pět let později," uvedla kurátorka výstavy Mgr. Hana Kuslová z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Návštěvníci výstavy získají informace přímo od vnučky Jana Antonína Bati, Dolores, která je autorkou textů o kolonizačních pracích firmy Baťa v Brazílii, a uvidí zde originální fotografie z počátků kolonizace jednotlivých měst. V jedné vitríně budou vystaveny dva originální přístroje pocházející z baťovských laboratoří. A protože hlavním cílem firmy Baťa v Brazílii mělo být vlastní chov hovězího dobytka na kůže pro výrobu obuvi, ve druhé vitríně bude k vidění model krávy zapůjčený Mendelovou univerzitou v Brně.

V Muzeu luhačovického Zálesí bude 8. března v 17 hodin slavnostně zahájena nová výstava Velké ženy v malých lázních, která představí významné a pozoruhodné ženy, obyvatelky i návštěvnice luhačovických lázní, které v 19. a první polovině 20. století svým působením ovlivnily české či evropské dějiny. Součástí vernisáže bude pěvecké vystoupení žáků Základní umělecké školy Luhačovice.

„Historii budování luhačovického lázeňství a rozvoj obce si většinou spojujeme s osobnostmi výrazných mužů, stavitelů, lékařů i slavných pacientů. Ženy, tvořící polovinu obyvatel a jistě více než polovinu lázeňských návštěvníků, jako by nestály za zmínku. Tuto disproporci se snaží napravit výstava, odkazující se k výročí 100 let československé státnosti. Právě první republika byla obdobím, kdy po dlouholetém úsilí u nás ženy získaly volební právo, byly zrovnoprávněny s muži a tato rovnoprávnost byla zanesena v ústavě, zejména díky vlivu prezidenta T. G. Masaryka. Ženy, které výstava přestavuje, zastupují další tisíce nejmenovaných žen, jež svým veřejným působením k této změně přispěly," uvedla autorka výstavy PhDr. Blanka Petráková, vedoucí Muzea luhačovického Zálesí.

Galerie veřejně činných žen spojených s Luhačovicemi bude na výstavě doplněna dobovými kostýmy zlínské sběratelky Zdeňky Mudrákové, která pro luhačovickou výstavu vybrala desítku modelů dámských vycházkových a společenských šatů z přelomu 19. a počátku 20. století, které korespondují s osobnostmi představených žen. Součástí výstavy budou umělecká díla, předměty všedních i svátečních dnů a módní doplňky ze sbírky MJVM ve Zlíně a z Polabského muzea v Poděbradech, ale také obrazová galerie velkých žen, pro kterou byly využity fotografie z archivů významných kulturních institucí z České republiky, Slovenska i USA. Výstava bude k vidění v Muzeu luhačovického Zálesí do 24. června 2018.

Kontakt:
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
E-mail: alena.babicova@14-15.cz
Tel: +420 736 505 513

PhDr. Blanka Petráková
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně - Muzeum luhačovického Zálesí
vedoucí muzea,
E-mail:muzeum.luhacovice@seznam.cz
Tel: +420 606 250 786

 

Foto: Nápisy na zdi továrny v Batatubě, Práce je nejlepší učitel, Zítra bude pozdě, začni hned, fotoarchiv Památníku Jindřicha Trachty v Bataypora.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.