Pá, 12. 5. 2017 - Ne, 24. 9. 2017

NOVÝ ZLÍNSKÝ SALON 2017

Zlínské salony navazují na tradici historických salonů, které se konaly každoročně ve Zlíně v letech 1936–1948.

 

Místo konání: 1. podlaží budovy 14 | 3. podlaží zlínského zámku

Pořadatel: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně


Jednalo se o nejrozsáhlejší přehlídky soudobého československého resp. českého (v letech 1939–1944) výtvarného umění. Obnovení těchto přehlídek formou Nového zlínského salonu se uskutečnilo v roce 1996 pod záštitou a za účasti prezidenta Václav Havla. Nový zlínský salon je od počátku koncipován jako trienále.

Od roku 2005 se salonu účastní také umělci ze Slovenska. Během minulých sedmi ročníků prošel koncept přehlídky různými změnami (kritéria při výběru umělců, obměny jury). Připravovaným již osmým pokračováním chceme otevřít novou periodu, v níž bude projekt více tematicky zaměřen. Tématem hlavní výstavy nového ročníku bude otázka „Jak vypadá současný obraz?" Na otázku se pokusí odpovědět 7 renomovaných kurátorů z České republiky a Slovenska lišících se odborným zaměřením i generačně, z nichž každý vytvoří část výstavy.

Podrobnosti o Novém zlínském salonu 2017

Výstavy:

Co je současný obraz?

do 10. 9. - 3. podlaží zlínského zámku

Otázka „Co je současný obraz?" problematizuje běžné chápání obrazu, které má zřejmě nejčastěji podobu zarámované malby visící na zdi. Výstava se skládá ze sedmi celků, v nichž na téma jednotlivě reagují vybrané kurátorské osobnosti z České republiky a ze Slovenska. Formuluje otázky a odpovědi na to, z jakých principů vizuální zobrazení vzniká, jaký vztah má ke skutečnosti a jak je její reflexe závislá na médiu (malba, fotografie, video, objekt).

 

Jitka Svobodová: 4 a půl cyklu (2010-2017) / Marián Mudroch: Talent intuície

do 16. 7. - 1. podlaží budovy 14

 

Na druhé straně (zrcadla). Současná polská malba ze sbírky Galeria Bielska BWA

27. 7. – 24. 9. - 1. podlaží budovy 14

Galerie v Bielsku-Białe je známá svým zaměřením na malbu a to především proto, že je pořadatelem bienále Bielska Jesień, které je zaměřeno tento umělecký obor. Díky nepřerušené tradici od 1962 mohou jeho návštěvníci každé dva roky sledovat, jak vypadá současná malba v Polsku. Značnou část děl ve sbírce galerie tvoří právě díla, která získala jednu z cen na bienále. Výstava prezentuje výběr z této sbírky omezený na díla vzniklá po roce 2000. Sedm desítek představovaných obrazů se věnuje různým tématům, například tělo, gender, pocity, rituál, spotřeba, transcendence. Většina z nich je figurální, ale můžeme mezi nimi nalézt i abstraktní díla. 

Komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy Agatou Smalcerz, ředitelkou Galerie Bielska BWA: 22. 9. v 17:00 hod.

Podrobnosti o výstavě

 

Panelová diskuze na téma znevýhodněné skupiny v provozu výtvarného umění a role institucí
8. 9. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod

 

Derniéra výstavy Na druhé straně (zrcadla). Současná polská malba ze sbírky Galeria Bielska BWA: Ryszard Krynicki - Narozený v transportu 

22. 9. – 1. podlaží budovy 14, v 18.30 hod

 

 Vstupenky zakoupené na recepci ve 14. budově jsou platné i ve zlínském zámku. Vstupenky zakoupené na zlínském zámku, jsou platné pouze pro krátkodobé výstavy galerie ve 14. budově. Úterní slevu lze uplatnit jen u vstupenek, které si zakoupíte ve 14. budově.

1. podlaží budovy 14 | 3. podlaží zlínského zámku

  • Ulice: Vavrečkova 7040
  • Město: Zlín
  • PSČ: 76001

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

příspěvková organizace