Aktuálně

Muzeum připravilo pro děti zábavné dílny k výstavě Kinematograf

16. 06. 2017

< zpět (Program)

Interaktivní výstava s názvem Kinematograf představuje návštěvníkům Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně historii promítacích přístrojů ze soukromé sbírky Romana Prokeše, která zahrnuje desítky exponátů od optických hraček, přes promítací přístroje 19. století – laterny magicy až k promítačkám z konce 20. století. K výstavě je připraven také zajímavý doprovodný program nejen pro děti. Lidé mohou výstavu navštívit ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU už jen do neděle 25. června.

„Na výstavě uvidí návštěvníci celou řadu historických promítacích přistrojů zachycující různá období vývoje kinematografie. Součástí výstavy jsou také optické hračky, jako jsou například zoetropy nebo thaumatropy, které si návštěvníci mohou sami rozpohybovat a vidět tak animovaný pohyb obrázků,“ uvedla Ing. Silvie Lečíková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Mnohé z přístrojů nejen z prehistorické éry kinematografie sám vyrobil nebo znovu zprovoznil autor výstavy a majitel exponátů Roman Prokeš.

Jak se obraz dostane na film se dozví děti v tvořivé dílně v sobotu 17. června. Dílna představí přístroj camera obscura – předchůdce fotoaparátu či filmové kamery. „Každý si bude moci vyrobit dírkovou kameru a pomocí ní zachytit obraz skutečnosti na fotografický papír. Dílna, která je vhodná pro děti od 7 do 16 let, začíná již v 10 hodin dopoledne v 1. podlaží budovy 14,“ doplnila Silvie Lečíková.

O pár dní později ve středu 21. června se uskuteční hravé odpoledne „Vítání léta: Zoohrátky se zvířátky“ s tvořivými dílnami, které připravila Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně společně s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Ve 14 hodin se mohou lidé zúčastnit filmové dílny pojmenované Zvířata v pohybu, která představí anglického fotografa Edwarda Muybridge, jenž poprvé v roce 1878 zaznamenal běh koně na dvanácti fotografiích. Děti ve věku od 7 do 16 let prozkoumají pohyby různých druhů zvířat a zkusí oživit své kresby v zoetropu.

Vstupné na jednotlivé dílny je vždy pro děti a seniory 39 Kč a pro dospělé 59 Kč. Návštěvníkům se doproručuje rezervace míst na emailu: objednavky.skoly@seznam.cz či na telefonním čísle 573 032 319-21. Více informací o výstavě a doprovodném programu najdete na www.14-15.cz a na www.muzeum-zlin.cz.

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 573 032 120, 736 505 513
M | alena.babicova@14-15.cz