Aktuálně

Muzeum nabídne návštěvníkům nevšední pohled na drahokamy a hmyz

30. 11. 2016

< zpět (Aktuálně)

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně srdečně zve na výstavu nazvanou „Létající drahokamy“.  Výstava, která unikátním způsobem představuje fascinující spojení rozmanitých tvarů, barev a vzorů, nechá návštěvníky nahlédnout do vzájemně propojeného světa hmyzu a minerálů. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 1. prosince v 17 hodin v 1. podlaží budovy 14. Návštěvníkům 14|15 BAŤOVA INSTITUTU ve Zlíně bude přístupná až do 29. ledna.

Na výstavě jsou originálním způsobem představovány zdánlivě nesourodé kombinace tvořené vypreparovanými exempláři hmyzu a zástupci z říše nerostů či hornin. Jednotícím principem výběru je estetický dojem, kdy třeba na křídlech motýlů můžeme spatřit podobné obrazce, jaké jsou typické pro určitý druh minerálu, struktury na povrchu a zabarvení hmyzích těl připomínají některé horniny.  Krovky mnoha vystavovaných brouků vypadají jako by byly vytepané z ryzího zlata. Však některé přírodní národy odedávna používají hmyz nebo části jejich tělíček k výrobě ozdob, koneckonců i současní módní designéři občas neváhají aplikovat tento materiál i vzory při návrhu šperků.

„Výstava  nabídne četné ukázky ze sbírek muzea – různé zástupce hmyzu, především pak broukya motýly, nejenom z Česka ale z nejrůznějších zemí celého světa, jako je například Brazílie, Indonésie, Malajsie či Austrálie. Návštěvníci na výstavě mohou vidět i zástupce největších brouků na světě herkulese antilského a goliáše obrovského,“ uvedl Dušan Trávníček, kurátor výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

„Pestrá sbírka je připravená také z minerálů a hornin. Lidé uvidí typickou ukázku křišťálu z lokality Sankt Gotthard nebo ryzí měď z Uralu,“ doplnila kurátorka výstavy Ludmila Nejeschlebová z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Se světem hmyzu a drahých kamenů se návštěvníci mohou seznámit i prostřednictvím textů, fotografií a exponátů ve vitrínách, ve kterých jsou k vidění nejrůznější variace živé a neživé přírody. Z přehledně a obrazně zpracovaných velkoplošných tisků  se návštěvníci dozví základní charakteristiky hmyzu, údaje o jejich počtech či na jaké skupiny se hmyz dělí. Popsány jsou také jejich životní cykly a nastíněno je jejich smyslové vnímání. Ve stejném stylu jsou zpracovány i informace týkající se nerostů a hornin. Návštěvníci tak mohou nejen obdivovat nevšední krásu samotné přírody, ale díky zajímavému pojetí expozice naleznou i poučení a také inspiraci.

Po celou dobu výstavy budou připraveny i doprovodné akce, mezi něž patří programy pro školy nebo dílny pro rodiče s dětmi.

Více informací naleznete na webových stránkách muzea www.muzeum-zlin.cz nebo na webu 14|15 BAŤOVA INSTITUTU www.14-15.cz.

 

Kontakt:

Ing. Alena Babicová

PR manažerka

14|15 Baťův institut, p. o

M | alena.babicova@14-15.cz

T | +420 573 032 120

M|  +420 736 505 513