Aktuálně

Muzeum rozzáří vánoční ozdoby

6. 12. 2016

< zpět (Aktuálně)

Srovnání jak se zdobily stromečky v minulém století a jak dnes, se pokusí představit výstava s názvem Vánoční ozdoby - od minulosti do současnosti, kterou mohou lidé navštívit od 9. prosince do 29. ledna 2017 v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Výstava ukazuje nejen samotné zdobení stromečků různými typy ozdob, ale je doplněna několika historickými ručně vyrobenými betlémy a ukázkami originálních vánoních květinových vazeb. Připraven je i bohatý doprovodný program s vánoční tematikou. Kurátoři výstavy Vás srdečně zvou na vernisáž, kerá  se uskuteční ve čtvrtek 8. prosince v 17 hodin v 1. podlaží budovy 14.

K atmosféře zimních svátků a adventu neodmyslitelně patří vánoční ozdoby. Tradiční, ale i moderní pojetí zdobení vánočních stromků uvidí návštěvníci na několika naaranžovaných stromcích. Ve vitrínách budou moci navíc obdivovat krásu unikátních skleněných ozdob nebo historických artefaktů s vánoční tematikou.

„Většina ozdob, které jsou na výstavě k vidění, vznikla přímo na zakázku galerie Mariette tak, aby se návštěvníci seznámili s těmi nejaktuálnějšími módními trendy ve zdobení vánočních stromků. Trendy určuje speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta každoročně vydá své doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů. Každý si pak z tohoto doporučení může vybrat to, co ho nejvíce oslovuje,“ uvedla Iva Mynářová  z Galerie Mariette ve Vizovicích.

Ze sbírek muzea pak kurátoři a etnografové vybrali ozdoby z 50. až 80. let 20. století. Tradičně jsou Vánoce spjaté také s betlémy, které zde budou zastoupeny muzejními exponáty z různých období a materiálů. Expozici ozvláštní vánoční květinové vazby z dílny Květiny Katka z Otrokovic.

Pouze na výstavě Vánoční ozdoby od minulosti do současnosti mohou návštěvníci poprvé vidět jedinečné vánoční ozdoby a betlémy ze sbírky sběratele a opraváře hraček Michala Widenského z Muzea technických hraček. Těšit se mohou na unikátní gumový betlém od firmy Baťa a.s. z roku 1937 a gumové ozdoby na stromeček z produkce firmy Baťa a. s. a Baťa n. p. z období 1937 - 1948. Dalšími unikáty, které obohatí výstavu, jsou vatové ozdoby z období 1885 – 1900 pocházející z Německa a chlebový betlém z období 1825 – 1840 z oblasti Příbram.

Sbírka pryžových hraček Michala Widenského od firmy Baťa je dnes pravděpodobně jednou z největších v České republice. Gumové hračky od firmy Baťa sbírá již více než 15 let. Hračky začal sbírat převážně jen dle informací od pamětníků, kteří si s nimi ještě jako děti hráli. Ti také potvrzovali jejich identitu. Později získal informace i z dobových katalogů firmy Baťa a.s.

Součástí výstavního prostoru bude malá dílna, v níž si děti samy vyrobí vánoční ozdobu z papíru nebo připojí několik papírových článků k řetězu, kterým se postupně ozdobí prázdný vánoční stromek ve výstavě. „Návštěvníci mohou také  shlédnout krátký film o výrobě skleněných ozdob a seznámit se s materiály a nástroji k výrobě ozdob potřebnými,“ doplnila Magdalena Preiningerová, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

O sobotách 10. a 17. prosince jsou pro návštěvníky připraveny speciální dílny, ve kterých si budou moci od maléreček z Galerie Mariette nechat namalovat ozdobu podle vlastního přání a udělat tím radost sobě nebo svým blízkým. Pracovníci muzea pamatovali na své návštěvníky i těsně před Silvestrem, když na 30. prosince připravili dílnu pro děti na téma „Výroba silvestrovských masek a novoročních přání“.

Více informací naleznete na webových stránkách muzea www.muzeum-zlin.cz nebo na webu 14|15 BAŤOVA INSTITUTU www.14-15.cz.

   

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt:

Ing. Alena Babicová

PR manažerka

14|15 Baťův institut, p. o

M | alena.babicova@14-15.cz

T | +420 573 032 120

M|  +420 736 505 513