Program

Vánoční ozdoby – od minulosti do současnosti

9. 12. - 29. 1. 2017 | 1. podlaží budovy 14

< zpět (Program)

Vánoční výstava ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a z Galerie Mariette Vizovice. EXPOZICE VÁNOČNÍCH OZDOB A BETLÉMŮ je doplněna také o ukázky květinových vazeb z Květiny Katka.

K atmosféře zimních svátků a adventu neodmyslitelně patří vánoční ozdoby. Tradiční, ale i moderní pojetí zdobení vánočních stromků uvidí návštěvníci na několika naaranžovaných stromcích. Ve vitrínách budou moci navíc obdivovat krásu unikátních skleněných ozdob nebo historických artefaktů s vánoční tematikou.

Většina ozdob, které jsou na výstavě k vidění, vznikla přímo na zakázku galerie Mariette tak, aby se návštěvníci seznámili s těmi nejaktuálnějšími módními trendy ve zdobení vánočních stromků. Ze sbírek muzea pak kurátoři a etnografové vybrali ozdoby z 50. až 80. let 20. století. Tradičně jsou Vánoce spjaté také s betlémy, které zde budou zastoupeny muzejními exponáty z různých období a materiálů. Expozici ozvláštní vánoční květinové vazby z dílny Květiny Katka z Otrokovic.

K vidění budou také vánoční ozdoby a betlémy ze sbírky sběratele a opraváře hraček Michala Widenského z Muzea technických hraček. Těšit se mohou na unikátní gumový betlém od firmy Baťa a.s. z roku 1937 a gumové ozdoby na stromeček z produkce firmy Baťa a. s. a Baťa n. p. z období 1937 - 1948. Dalšími unikáty, které obohatí výstavu, jsou vatové ozdoby z období 1885 – 1900 pocházející z Německa a chlebový betlém z období 1825 – 1840 z oblasti Příbram. 

Součástí výstavního prostoru bude malá dílna, v níž si děti samy vyrobí vánoční ozdobu z papíru nebo připojí několik papírových článků k řetězu, kterým se postupně ozdobí prázdný vánoční stromek ve výstavě. Návštěvníci mohou také  shlédnout krátký film o výrobě skleněných ozdob a seznámit se s materiály a nástroji k výrobě ozdob potřebnými,

PODROBNOSTI K VÝSTAVĚ