St, 11. 10. 2017 - Ne, 26. 11. 2017

LAUREÁTI CEN VII. ZLÍNSKÉHO SALONU MLADÝCH

Společná výstava laureátů VII. Zlínského salonu mladých.

Místo konání: 1. podlaží budovy 14

Pořadatel: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně


Společná výstava laureátů VII Zlínského salonu mladých bude věnována Tomáši Moravcovi, laureátu Ceny Václava Chada a Eriku Sikorovi, laureátu Ceny Igora Kalného.

Tomáš Moravec: Poznámky o vzducholodích

Pro svou současnou zlínskou výstavu si Tomáš Moravec vybral jedno ze svých témat – vzducholodě. Ta se symbolicky promítá i v jeho práci Streamline (2017), kde sledujeme souboj aktéra s větrem, který unáší odvinující se stříbrný pruh do vzdálenosti 245 metrů, což je délka Hindenburgu. Stříbřitá pokroucená hmota, která se opětovně vynořuje a zaniká v díle Greenscreen (2017), pro změnu připomíná staré snímky havarovaných vzducholodí. V práci This Side Up (2017) pozorujeme prostředí pražských Holešovic z heliového balonu, aniž bychom se fyzicky nacházeli na místě samém.

Všechny tři videoinstalace pracují s pohledem shora nebo alespoň se snahou o dosažení kýženého nadhledu. Tomáš Moravec odkazy na fyzické parametry vzducholodí (rozměry, konstrukce, barva) pracuje s určitou historickou zkušeností, kterou dnes už nikdo nezažije, ale zato si ji dokáže alespoň částečně představit. Díla tak nabírají další přesahy a rozmanitost skrze individuální percepci vnímatele, který se v daném okamžiku stává objevitelem.

Erik Sikora: Svišť / Rorýs / Swift

Erik Sikora se ve Zlíně záměrně vystřeluje na oběžnou dráhu youtuberských celebrit a stává se zde z něj blogerská star. Divák se ocitá v pokojíku, kde si jakoby z kanálu youtube může pustit autorské písně a přitom hned nalézá tematické suvenýry v podobě potisknutých triček. Autor tak ihned reaguje na svou „slávu" a pracuje s jejím okamžitým účinkem množením „kapitálu pozornosti". Prostorové upozadění výstavy Erik Sikora zcela neguje skrze její internetovou část a záměrně si hraje s kontrastem fyzického a virtuálního, trvalého a pomíjivého. Stává se tak nejen hlavním aktérem, ale zároveň pozorovatelem rozpoutaného dění.

 

Vernisáž výstavy: 10. října v 17:00 hod.

Komentovaná prohlídka výstavy s Tomášem Moravcem: 24. října v 17.00 hod.

Více inforamcí o výstavě

1. podlaží budovy 14

  • Ulice: Vavrečkova 7040
  • Město: Zlín
  • PSČ: 76001
  • Telefon: 573 032 111

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

příspěvková organizace