St, 20. 9. 2017 - Ne, 3. 12. 2017

JIŘÍ KOLÁŘ: ARISTOKRAT UMĚNÍ - LEGENDA SVĚTOVÉ KOLÁŽE

Výstava představí významného básníka a výtvarníka.

Místo konání: 2. podlaží budovy 14 | grafický kabinet

Pořadatel: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně


Výstava představí významného básníka, výtvarníka, experimentátora, přední osobnost české kultury. Jiří Kolář spoluzaložil Skupinu 42., byl organizátorem neoficiální české literatury 50. let a věnoval se posléze výtvarné tvorbě, ve které dosáhl světového věhlasu. Od 60.1et se soustředil na metodu koláže, vytvořil nové varianty této techniky (chiasmáž, muchláž, proláž, roláž). Jako signatáři Charty 77 mu československé úřady odmítly prodloužit vízum a Jiří Kolář zůstal ve francouzském exilu. Zde žil se svou ženou Bělou až do roku 1998, kdy se vrátil zpět do vlasti.

Koláže a objekty pochází ze sbírky osobnosti světového sportu, tenisty Jana Kukala. Expozice je doplňena řadou rukopisných fragmentů, z nichž některé se přímo vyjadřují k jeho vlastnímu výtvarnému dílu, rukopisy jsou zapůjčené z Památníku národního písemnictví v Praze. Dále bude na výstavě představen portrét Jiřího Koláře z roku 1947 od Kamila Lhotáka. Tento obraz je zapůjčen z Muzea Kampa, nadace Jana a Medy Mládkových.

Vernisáž výstavy: 19. 9. v 17.00 hod.

Více informací o výstavě

Autor úvodní fotografie: František Martančík

2. podlaží budovy 14 | grafický kabinet

  • Ulice: Vavrečkova 7040
  • Město: Zlín
  • PSČ: 76001

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

příspěvková organizace

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.