Pro návštěvníky

Brána do baťovského Zlína

V centru města Zlína se nachází krajské kulturně vzdělávací centrum 14|15 BAŤŮV INSTITUT. Moderní komplex vznikl konverzí dvou výrobních budov bývalého Baťova továrního areálu a svým umístěním  v těsné blízkosti vlakového a autobusového nádraží je pomyslnou branou do baťovského Zlína, funkcionalistického města v zahradách. Již název komplexu napovídá, že v sobě nese odkaz geniálního podnikatele a ševce Tomáše Bati, který svým umem a hodnotami dobyl svět.

  

Minulost a současnost

Komplex sídlí v budovách č. 14 a 15, postavených v letech 1946 – 1949 jako výrobní budovy dle projektu architekta Jiřího Voženílka. Původní předválečné budovy stejných čísel byly zničeny bombardováním za 2. světové války. Dvě bývalé tovární budovy prošly citlivou rekonstrukcí se zachováním řady původních prvků.
Svůj domov zde má od roku 2013 Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně (budova 14) a Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně (budova 15).

Co zde vidět a zažít

14|15 BAŤŮV INSTITUT nabízí pro každého něco. Máte rádi historii, umění, architekturu, knihy, hudbu, zábavu? Tady to vše najdete na jednom místě. Po celý rok se zde koná řada zajímavých krátkodobých výstav a akcí, jakými jsou festivaly, cestovatelské přednášky, besedy či koncerty. To, co byste si ale určitě neměli nechat ujít, jsou unikátní stálé expozice, které vám poskytnou komplexní pohled na fenomén Baťa.

    

Muzeum oživuje historii

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Stálá muzejní expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost, jež byla oceněna cenou Gloria Musaealis za rok 2013, představuje témata spojená se Zlínem, ale známá i celému světu. Zasazení expozice do bývalých výrobních prostor přímo vtahuje návštěvníka do éry firmy Baťa. Můžete zde vidět původní linku na výrobu obuvi, stovky nejrůznějších baťovských, ale i historických a exotických bot z celého světa a desítky dalších produktů značky Baťa od tkaniček po letadla. Stejně zajímavé jsou sbírky
a fotografie z cest Hanzelky a Zikmunda nebo exponáty filmového kabinetu. Projekce dobových filmů pak doplňují informace uvedené na panelech. V bývalé tovární budově nezanikne ani hravá expozice věnovaná významnému etnografovi, jazykovědci a pedagogovi Františku Bartošovi.
Další expozice Muzea jihovýchodní Moravy můžete navštívit take na hradě a hájence v Malenovicích, v muzeu v Luhačovicích a v Národním památníku Ploština.

  

Umění a architektura

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Rozmach firmy Baťa nesouvisí pouze s obuvnickým průmyslem, ale významně ovlivnil i historii města Zlína, jeho různé kulturní aktivity, výtvarné umění a architekturu. Právě zlínská architektura a urbanismus se staly východiskem stálé expozice Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Prostor Zlín.

Expozice nabízí i pohled na jedinečnou sbírku výtvarného umění, která se začala tvořit již za éry Tomáše Bati. Jsou zde vystaveny kvalitní práce českých umělců první poloviny 20. století – mimo jiné Emila Filly, Bohumila Kubišty, Václava Špály, Josefa Čapka či Toyen.

Málokteré město bylo stavěno s tak progresivním přístupem v krátkém časovém horizontu. O ikonických zlínských architektech a vývoji funkcionalistické architektury se můžete více dozvědět i ve sbírce architektury, kterou galerie systematicky zpracovává od roku 1987. V rámci své odborné činnosti se zaměřuje také na zlínský průmyslový design.

   

Odpočinek nejen nad knihou

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

Fenoménu Baťa se věnuje také Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, která je největší knihovnou ve Zlínském kraji a ve svém fondu má více než 450 tisíc svazků. Nabízí k nahlédnutí baťovské noviny a v digitální knihovně můžete vidět několik monografií o Zlínském regionu. V regionálním fondu jsou tituly vztahující se k osobnostem jako je rodina Baťových, Hanzelka a Zikmund,
František Bartoš, Emil Zátopek a další. Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně nabízí také prostor k odpočinku. Jednoduše si můžete přečíst knihy a časopisy v čítárně, individuální studovně nebo denní tisk v kavárně nad šálkem lahodné kávy v přízemí budovy 15. Volně dostupné Wi-Fi je samozřejmostí v celém objektu.

  

Velkorysé prostory

Budovy 14 a 15 spojuje venkovní platforma, která je využívána k pořádání řady akcí pod širým nebem. 14|15 BAŤŮV INSTITUT disponuje také moderně vybavenými multifunkčními sály pro pořádání různých besed, školení či konferencí. V konferenčních prostorech pro vás zorganizujeme jakoukoliv akci, kterou můžete obohatit o jedinečný doprovodný program se zaměřením na historii firmy Baťa.

Pracovníci informačních center 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, která se nacházejí v přízemí obou budov, vám ochotně doporučí další zajímavá místa ve Zlíně. Zde si můžete také zakoupit vstupenky na komentovanou prohlídku nedaleké bývalé správní budovy firmy Baťa, tzv. mrakodrapu či budovy 21, jejíž součástí je unikátní kancelář J. A. Bati ve výtahu. Komentovanou prohlídku s muzejní průvodkyní je nutno objednat několik dní předem

Návštěvníci 14|15 BAŤOVA INSTITUTU mohou parkovat na vyhrazených místech před 13. a 14. budovou. Povolení k parkování je k vyzvednutí na recepci 14. budovy.

K dispozici jsou také parkovací místa v podzemních garážích pod platformou 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, kde je umístěn parkovací automat. Prvních 30 minut mají návštěvníci zdarma. Parkovací místo pro autobus je nutné domluvit předem na emailu info@14-15.cz nebo telefonním čísle +420 573 032 111.