Pro návštěvníky
Brána do baťovského Zlína
Uprostřed města Zlína se nachází krajské kulturně vzdělávací centrum 14|15 BAŤŮV INSTITUT. Moderní komplex vznikl konverzí dvou výrobních budov bývalého Baťova továrního areálu a svým umístěním v těsné blízkosti vlakového a autobusového nádraží je pomyslnou branou do baťovského Zlína, funkcionalistického města v zahradách. Již název komplexu napovídá, že v sobě nese odkaz geniálního podnikatele a ševce Tomáše Bati.
Minulost a současnost
Komplex sídlí v budovách č. 14 a 15, postavených v letech 1946 – 1949 jako výrobní budovy dle projektu architekta Jiřího Voženílka. Původní předválečné budovy stejných čísel byly zničeny bombardováním za 2. světové války. Dvě bývalé tovární budovy prošly citlivou rekonstrukcí se zachováním řady původních prvků.
Svůj domov zde má od roku 2013 Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně (budova 14) a Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně (budova 15).
Co zde vidět a zažít
14|15 BAŤŮV INSTITUT nabízí pro každého něco. Máte rádi historii, umění, architekturu, knihy, hudbu, zábavu? Tady to vše najdete na jednom místě. Po celý rok se zde koná řada zajímavých krátkodobých výstav a akcí, jakými jsou festivaly, cestovatelské přednášky, besedy či koncerty. To, co byste si ale určitě neměli nechat ujít, jsou unikátní stálé expozice, které vám poskytnou komplexní pohled na fenomén Baťa.
Muzeum oživuje historii
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Stálá muzejní expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost, jež byla oceněna cenou Gloria Musaealis za rok 2013, představuje témata spojená se Zlínem, ale známá i celému světu. Zasazení expozice do autentického prostoru přímo vtahuje návštěvníka do minulosti, kdy zdejší továrna byla jedním z největších producentů obuvi ve světě. Můžete zde vidět původní linku na výrobu obuvi, stovky nejrůznějších baťovských, ale i historických a exotických bot z celého světa a desítky dalších produktů značky Baťa od tkaniček po letadla. Stejně zajímavé jsou sbírky a fotografie z cest Hanzelky a Zikmunda nebo exponáty filmového kabinetu. Projekce dobových filmů pak doplňují informace uvedené na panelech.
Příjemným překvapením se může stát hravá expozice věnovaná významnému etnografovi, jazykovědci a pedagogovi Františku Bartošovi.
Muzeum zajišťuje také komentované prohlídky tzv. "zlínského mrakodrapu", bývalé administrativní budovy firmy Baťa, v níž je dodnes v provozu pojízdná kancelář Jana A. Bati. Komentovanou prohlídku mrakodrapu s muzejní průvodkyní je nutno objednat několik dní předem na recepci 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.
Další expozice Muzea jihovýchodní Moravy můžete navštívit take na hradě a hájence v Malenovicích, v muzeu v Luhačovicích a v Národní kulturní památce Ploština.
Umění a architektura
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Rozmach firmy Baťa nesouvisí pouze s obuvnickým průmyslem, ale významně ovlivnil i historii města Zlína, jeho různé kulturní aktivity, výtvarné umění a architekturu. Právě zlínská architektura a urbanismus se staly východiskem expozice PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ, která byla ke zhlédnutí v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Po deseti letech tato stálá expozice dostane nový vzhled.
Odpočinek nejen nad knihou
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Fenoménu Baťa se věnuje také Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, která je největší knihovnou ve Zlínském kraji. Návštěvníci si mohou vybírat z víc než půl milionu dokumentů: knih, novin, časopisů, norem, map, not, hudebních nahrávek, audioknihe, e-knih, společenských her a dalších. Knihovna nabízí k nahlédnutí baťovské noviny a v digitální knihovně můžete vidět několik monografií o Zlínském regionu. V regionálním fondu jsou tituly vztahující se k osobnostem jako je rodina Baťových, Hanzelka a Zikmund, František Bartoš, Emil Zátopek a další. Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně nabízí také prostor k odpočinku. Jednoduše si můžete přečíst knihy a časopisy v čítárně, individuální studovně nebo denní tisk v kavárně nad šálkem lahodné kávy v přízemí budovy 15. Volně dostupné Wi-Fi je samozřejmostí v celém objektu.
Velkorysé prostory
Budovy 14 a 15 spojuje venkovní platforma, která je využívána k pořádání řady akcí pod širým nebem. 14|15 BAŤŮV INSTITUT disponuje také moderně vybavenými multifunkčními sály pro pořádání různých besed, školení či konferencí. V konferenčních prostorech pro vás zorganizujeme jakoukoliv akci, kterou můžete obohatit o jedinečný doprovodný program se zaměřením na historii firmy Baťa.
Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU sídlí také Krajské Turistické Informační Centrum, které je otevřeno turistům i široké veřejnosti 7 dní v týdnu.
Návštěvníci 14|15 BAŤOVA INSTITUTU mohou parkovat na vyhrazených místech před 13. a 14. budovou. Povolení k parkování je k vyzvednutí na recepci 14. budovy.
K dispozici jsou také parkovací místa v podzemních garážích pod platformou 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, kde je umístěn parkovací automat. Prvních 30 minut mají návštěvníci zdarma.