Pá, 24. 5. 2024 od 19.00 hod.

GALERIJNÍ A MUZEJNÍ NOC VE ZLÍNĚ 2024

Bohatý kulturní program pro všechny generace

Čas konání: od 19.00 hod.

Místo konání: 14|15 BAŤŮV INSTITUT a další zapojené kulturní organizace

Pořadatel: 14|15 BAŤŮV INSTITUT


Návštěvníci se mohou těšit na vstup zdarma do muzea a galerie i zábavný doprovodný program v celém krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT. Zajímavý program nabídne v tuto noc i řada dalších zapojených kulturních organizací ve Zlíně.

Do letošního ročníku Galerijní a muzejní noci ve Zlíně se se svým programem zapojí také Galerie Kabinet T., vila Tomáše Bati, Galerie pod Radnicí, Galerie G18, Památník Tomáše Bati, kreativní dílna Robota, Galerie Photogether, Velkokavárna Gulliver.

Program všech zapojených organizací naleznete v programové skládačce ke Galerijní a muzejní noci a také na facebooku 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

Pro Galerijní a muzejní noc bude zřízena speciální linka MHD, po které bude jezdit historický autobus a sveze návštěvníky do blízkosti míst, kde se akce bude konat.

Mapka institucí zapojených do Galerijní a muzejní noci ve Zlíně 2024.

Akce je realizována s finanční podporou statutárního města Zlína. 

Program ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU:

KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ

19.00–23.00

1. PODLAŽÍ BUDOVY 14

PAVEL TICHOŇ – NIKDO NIC NEVÍ
Autorský přístup Pavla Tichoně charakterizuje nespoutaná kreativita a volný pohyb mezi médii. Pro výstavu ve Zlíně připravil nový projekt, vztahující se k dějinám a místním kulturním souvislostem a otevírá téma cestovatelství a ekonomického i kulturního kolonialismu. Projekt vychází z fotografií, které pořídil autorův prastrýc, zaměstnanec firmy Baťa, při svých služebních pobytech v Africe, zejména v Súdanu.

19.00    Komentovaná prohlídka výstavy

 

RENÉ HÁBL – VESMÍRNÁ ODYSEA
René Hábl (1968–2021), malíř a pedagog byl spjat se zlínským výtvarným prostorem. Háblova malba, zprvu divoká a plná pestrobarevných, ostře vymezených tvarů, později vykrystalizovala v obrazech, které se použitím tenké obrysové linky a jednotného barevného podkladu přiblížily kresbě. Výstava si klade za cíl komplexně představit tvorbu autora, který byť nebyl doceněn, patřil k nejvýraznějším představitelům české malby přelomu 20. a 21. století.

20.00    Komentovaná prohlídka výstavy

 

19.00 – 22.00      Výtvarná dílna pro děti

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ

19.00–23.00

1. PODLAŽÍ BUDOVY 14

SVĚT HRAČEK BAŤA
Výstava představuje jeden z produktů firmy Baťa, pryžové hračky.

19.00–23.00 Zábavné aktivity a dílnička

 

ZÁZRAČNÉ OČI A RUCE LUDVÍKA KADLEČKA

Výstava originálních výtvarných návrhů významného autora L. Kadlečka.

 

KLUB UNDERGROUND
Výstava představuje alternativní hudební scénu Zlínského kraje a její proměny od 60. let 20. století do současnosti.

 

3. PODLAŽÍ BUDOVY 14

PRINCIP BAŤA: DNES FANTAZIE, ZÍTRA SKUTEČNOST
Stálá expozice představuje historii firmy Baťa do roku 1948, tvůrce zdejších filmových ateliérů i příběh cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

19.00–23.00 Dílna „Staňte se na chvíli baťovským učněm" - výroba figurky do deskové hry Jeden den mladého muže Baťovy školy práce

 

5. PODLAŽÍ BUDOVY 14

FRANTIŠEK BARTOŠ: PEDAGOG, JAZYKOVĚDEC, ETNOGRAF
Stálá expozice naučnou i hravou formou představuje rozsáhlou práci a etnografickou činnost významného zlínského rodáka F. Bartoše.

14|15 BAŤŮV INSTITUT

19.00–23.00
BUDOVA 15 | FOYER

19.00–22.15 Výroba buttonů (za poplatek)
19.00–22.00 Hry a kvízy
19.00–22.00 Malování na obličej (za poplatek)

BUDOVA 15 | KAVÁRNA

19.00–22.15 Výtvarná dílnička
19.00–20.00 Vystoupení ZUŠ Morava - Taneční orchestr BRAZIL
20.30-21.00 Vystoupení ZUŠ Morava - Soubor písní a tanců Zlíňák
21.30–22.25 Vystoupení ZUŠ Morava - Big beat "Štípská smršť"

BUDOVA 15 | SÁL B

19.00–22.15 Deskové hry a stavebnice, včetně programovatelných robotů

BUDOVA 15 | PŘEDSÁLÍ

19.00–22.15 Rozhlasový koutek Českého rozhlasu Zlín
Český rozhlas Zlín otevře svou hravou dílnu nazvanou Rozhlasový koutek. V tomto improvizovaném studiu umožní zájemcům vyzkoušet si práci rozhlasového moderátora a natočit si vlastní rozhovor s vybranou známou osobností.

PLATFORMA

19.00–22.30 Křídové malování na platformu
19.00–22.15 Zábavné atrakce (za poplatek) : řetízkový kolotoč, skákací hrady, tetování, balónky
22.30 Videomapping

Program v dalších zapojených organizacích ve Zlíně

GALERIE KABINET T.

18.00–23.00

NITRO SVĚTA, VŽDY PŘÍTOMNÉ, MOŽNOST HMOTY, JEŽ SNÍ O PROBUZENÍ – TEREZA JOBOVÁ, RUTA PUTRAMENTAITE*
Společná výstava Terezy Jobové (*1997) a Ruty Putramentaite (*1989)
jednoznačně sděluje: nadrealita tkví přímo ve skutečnosti. Procházíme pravděpodobnou krajinou budoucnosti a skrze fotografické cykly nahlížíme do současné krajiny nitra. Východiskem může být proměna vědomí: vše, co slouží životu, je třeba chápat jako dar.
Kurátorka Iva Mladičová

VILA TOMÁŠE BATI (NADACE TOMÁŠE BATI)

19.00  SPECIÁLNÍ PROHLÍDKA BAŤOVY VILY

 Speciální prohlídka Baťovy vily - inspirativního domu, ve kterém žil slavný podnikatel Tomáš Baťa spolu se svou ženou Marií a synem Tomášem juniorem. Účastníky čeká prodloužená trasa, rozšířený výklad a připraveno bude i spousta artefaktů, rukopisů či dobových předmětů. Kapacita je 40 lidí, nutná rezervace předem na emailu: sekretariat@batova-vila.cz.

PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI

19.00–23.00

DO PAMÁTNÍKU TOMÁŠE BATI ZA MIMOŘÁDNOU ARCHITEKTUROU
Funkcionalistická budova, která je poctou zakladateli obuvnického koncernu. Zářící vitrína z betonu, skla a oceli. Nebo moderní parafráze na stavby vrchol- né gotiky. I tak lze uvést Památník Tomáše Bati – radikální dílo architekta Františka Lýdie Gahury. Využijte možnosti prohlédnout si jej za večerního nasvícení.

GALERIE G18 (GALERIE FAKULTY MULTIMEDIÁLNÍCH KOMUNIKACÍ)

19.00–22.00

VÝSTAVA FUTURE IS BEST OF '24!: MÍSTO V BUDOUCNOSTI
Budoucnost je často vnímána jako sci-fi struktura, která soupeří s lidskými vlastnostmi, spíše než jako vývoj předurčených výsledků. Inkluzivní, odolný a inovativní design má klíčovou roli v budoucnosti společnosti, vytváří řešení, která ovlivňují kvalitu života. Výstava představuje finalisty 15. ročníku mezinárodní soutěže Best in Design, ukazuje vizuální komunikaci, průmyslová řešení, návrhy služeb a textilní tvorbu.

19.00–22.00 Komentované prohlídky výstavy a interaktivní dílny s názvem "Staň se designérem zítřka"

GALERIE POD RADNICÍ

19.00–21.00

MARINA RICHTER
V roce 1990 úspěšně dokončila studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v oboru ilustrace a grafika. Jako ilustrátorka, grafička a malířka je Richterová známá svým unikátním přístupem a technikami, které uplatňuje ve své tvorbě.

KREATIVNÍ DÍLNA ROBOTA

19.00–22.00

OTEVŘENÉ DVEŘE DO KREATIVNÍ DÍLNY ROBOTA
Kreativní dílna ROBOTA je prostorem pro tvorbu pomocí digitálních technologií, ve které se kreativitě meze nekladou. Otevřená je studentům a absolventům UTB, dětem i široké veřejnosti. V rámci Galerijní a muzejní noci se návštěvníci seznámí s chodem dílny, nabízenými programy a stroji, kterými dílna disponuje, jako například CO2 laser, 3D tiskárny, plotter, termolis... Kreativní dílna ROBOTA je zřízena Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně.

GALERIE PHOTOGETHER

18.00–21.00

INTIM I TY
Výstava a promítání představí tvorbu Šimona Loveckého – studenta ateliéru Audiovizuální tvorby na UTB. Všechny Šimonovy filmy se snaží vypovídat ze- jména o autenticitě života mladého člověka a nacházet poetiku v jeho všednosti. Zda se to daří, nebo ne a zda filmy skutečně nesou nějaké jednotné téma a konkrétní koherentní rukopis musí ale najít a zjistit sám návštěvník výstavy. Filmy jsme nejčastěji zvyklí konzumovat v jakési tiché samotě distancovaní od autora. Ať už je to doma, či v kině. Přenesení filmů z obrazovek tmavých místností do galerie, a tím pádem kompletní obrácení formy zavedené filmové distribuce, by mělo posloužit změně zavedeného faktu ve snaze přiblížit návštěvníkům nejen autorovo dílo, ale i autora jako takového.

VELKOKAVÁRNA GULLIVER

18.00–23.00

TAŤÁNA HAVLÍČKOVÁ - VÝSTAVA "ZABYDLENÁ KRAJINA"
Pro mě je malování velké dobrodružství, když začnu, netuším jak to skončí. Pracuju s podvědomím a fantazii meze nekladu. Myslím na krajinu a na její obyvatele a jak to všechno dopadá... už se zdá, že je konec s lesy, když je napadne kůrovec, ale jak se zdá, příroda se s tím vyrovná sama líp než člověk. Myslím na všechny ty tvory, co tam žijí i ty, co vůbec neexistují, zabydlím jimi krajinu svých obrazů, chci jimi potěšit, nic víc a nic míň...

 

 

Informace o pořizování fotografií, obrazových a zvukových záznamů z akce.

V rámci akcí a výstav pořádaných v prostorách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU mohou být pořizovány fotografie, obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvkové organizace sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a 14|15 Baťův institut) nenesou odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty

 

14|15 BAŤŮV INSTITUT a další zapojené kulturní organizace

  • Stát: Česko

14|15 BAŤŮV INSTITUT

14|15 Baťův institut, příspěvková organizace

  • Ulice: Vavrečkova 7040
  • Město: Zlín
  • PSČ: 76001

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.