18. 9. 2017

Krajská galerie představí koláže Jiřího Koláře

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky na výstavu věnovanou básníku a výtvarníku Jiřímu Koláři, která nabídne průřez jeho výtvarným dílem. Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční 19. září v 17 hodin v grafickém kabinetu a k vidění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 26. listopadu.


Výstava s názvem Jiří Kolář: Aristokrat umění – legenda světové koláže představí významného básníka, výtvarníka, experimentátora a přední osobnost české kultury. Jiří Kolář spoluzaložil Skupinu 42, byl organizátorem neoficiální české literatury 50. let a věnoval se posléze výtvarné tvorbě, ve které dosáhl světového věhlasu. Od 60. let se soustředil na metodu koláže. Vytvořil nové varianty této techniky, jako je chiasmáž, muchláž, proláž či roláž. Jako signatáři Charty 77 mu československé úřady odmítly prodloužit vízum a Jiří Kolář zůstal ve francouzském exilu. Zde žil se svou ženou Bělou až do roku 1998, kdy se vrátil zpět do vlasti.


„Koláže a další díla, které mohou návštěvnici vidět na výstavě, pochází ze soukromé sbírky světoznámého tenisty Jana Kukala. Naši expozici doplňujeme řadou rukopisných fragmentů, zapůjčených z Památníku národního písemnictví v Praze, z nichž některé se přímo vyjadřují k jeho vlastnímu výtvarnému dílu," uvedl Pavel Petr, kurátor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.


Na výstavě bude představen také portrét Jiřího Koláře z roku 1947 od Kamila Lhotáka. Tento obraz je zapůjčen z Muzea Kampa, nadace Jana a Medy Mládkových.
Návštěvníci se mohou těšit také na komentované prohlídky s kurátorem výstavy.
Více informací naleznete na www.14-15.cz nebo www.galeriezlin.cz.

 

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
M| alena.babicova@14-15.cz

M| +420 736 505 513