14. 3. 2019

Výstava v krajské galerii se bude věnovat historii podniku ETA

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky na novou výstavu „ETA – Umění (a) spotřebiče", která vznikla ve spolupráci s Národním technickým muzeem a Východočeskou galerií v Pardubicích. Výstava bude zahájena vernisáží 19. března v 17 hodin a k vidění bude v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT do 19. května 2019.


Za názvem výstavy se skrývá historie podniku, který jako ESA vznikl za druhé světové války, po znárodnění se jako Elektro-Praga Hlinsko stal monopolním tuzemským výrobcem elektrospotřebičů pro domácnost, a po roce 1989 si jako ETA a. s. udržel významné místo i na otevřeném trhu. A už od padesátých let část jeho produkce směřovala do zahraničí, a i to i „na západ".

„Umění (a) spotřebiče – to jsou ale i desítky let společné práce konstruktérů, designérů, technologů i propagačních výtvarníků. Především ale desítky a desítky typů vysavačů, žehliček, kuchyňských strojků, vařičů, grilů a dalších druhů spotřebičů, které se natrvalo zabydlely v československých domácnostech i v našich vzpomínkách. Mixér Pragomix Special, vysavače Pluto a Jupiter, první gril z šedesátých let, žehlička ETA 211 s kosodélníkovou žehlicí plochou – to jsou dnes pojmy všeobecně známé, stejně jako jméno designéra Stanislava Lachmana, „rekordmana" činného tři desítky let ve vývoji elektrospotřebičů," představil výstavu její autor Jiří Hulák, vedoucí oddělení průmyslového designu Národního technického muzea.

Na výstavě bude k vidění mnoho desítek exponátů. „Výše uvedené a další „kultovní" elektrospotřebiče i novodobé evergreeny jako vysavače Neptun nebo Trino doprovázejí unikátní prototypy a designérské modely i mnohdy nepublikované materiály z vývoje výrobků z bývalé podnikové sbírky a archivu společnosti ETA. Dosud málo známá jsou ovšem i jména řady dalších designérů, počínaje Borisem Dudou a konče Zdeňkem Veverkou, jejichž pozoruhodnou tvorbu výstava rovněž připomíná," doplnil Vít Jakubíček, kurátor designu z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Lidé mohou navštívit také komentovanou prohlídku výstavy v úterý 23. dubna v 17 hodin s jejím kurátorem, na které se dozvědí podrobnosti o těchto významných designérech a historii podniku ETA.

Více informací na www.galeriezlin.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

 

Úvodní obrázek: Titulní strana návodu k žehličce ETA 211, konec 60. let