24. 9. 2020

Poslové z vesmíru budou od pátku k vidění ve zlínském muzeu.

Od 25. září 2020 začíná v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně nová výstava – nikoli ovšem o mimozemských civilizacích, ale o pozoruhodných METEORITECH a TEKTITECH. Muzeum vystaví poklady, které byly dosud ukryté v depozitářích – například unikátní řezy meteoritu z Canyon Diablo v Arizoně budou vystaveny snad vůbec poprvé! Připomenut bude jedinečný příběh sazovického meteoritu z roku 1934, jenž zde bude také k vidění.


Prostor dostanou i tektity, další poslové z vesmíru, přírodní skla vzniklá v důsledku dopadu mimozemských těles na Zemi. Na návštěvníky čekají různotvary tektitů ze všech koutů světa, a především pak vltavíny, „zelená sklíčka" z jižních Čech. Vltavíny ze soukromých sbírek ohromí svou velikostí, tvarem i barvou. Nejen pozornost dam upoutají vltavíny povýšené šperkařským zpracováním na umění. Vystaveny budou umělecké kamenořezby, tzv. glyptiky Evy Víškové i originální ukázky šperků firmy Granát, družstva umělecké výroby z Trutnova.

S pomocí interaktivních prvků ve výstavě si návštěvník nasimuluje ničivou sílu při dopadu meteoritu, ochutná napětí při hledání českých granátů, vltavínů i olivínů. Tvořivý návštěvník dostane příležitost navrhnout si svůj vlastní šperk, či vyzdobit fasádu jihočeského domku vltavíny sesbíranými na poli. Odborné informace ve výstavě budou doplněny poutavými příběhy přímo z terénních výprav za vltavíny.

Výstava potrvá do 13. 6. 2021 a doprovodí ji komentované prohlídky, jarní série přednášek i doprovodné programy. Výstava se pro veřejnost oficiálně otevře 24. 9. 2020 v 17 hodin.

Více na www.muzeum-zlin.cz.

Kontakt:
Ing. Silvie Lečíková
Vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz
Tel: 734 769 971

Petra Štrofová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: petra.strofova@14-15.cz