2. 12. 2022

V krajské galerii budou k vidění kresby Karla Čapka

O tom, že Karel Čapek nebyl pouze významný spisovatel, ale působil také na poli výtvarného umění, seznámí návštěvníky nová výstava v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Ta představí především kresby Karla Čapka z cest po Evropě, které doplňovaly jeho cestopisné knihy. Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční 6. prosince v 17 hodin. Na vernisáži promluví k dílu Karla Čapka Hasan Zahirović a zahrají děti ze ZUŠ Okružní na Jižních svazích.


„Kresby, které vytvořil během cest po Evropě uskutečněných v letech 1924 – 1936, posléze doprovázely jeho cestopisné knihy - Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska a Cesta na Sever. Na výstavě budou vystaveny spolu s rukopisy Karla Čapka vztahujícími se přímo k těmto kresbám. Doplní je úzký výběr obrazů Josefa Čapka zapůjčených ze Západočeské galerie v Plzni včetně vzácného portrétu Karla Čapka datovaného rokem 1907, který se objevuje také na plakátu výstavy," přiblížil Pavel Petr, kurátor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Výstavu doplňuje několik drobností – artefaktů, jako jsou kupříkladu květiny zalité v pryskyřici, které Karel Čapek rozdával jako dárky svým blízkým přátelům nebo spisovatelem malované talíře. „Z rukopisů zastoupených na výstavě můžeme upozornit na knihu Josefa Čapka – Psáno do mraků, nebo verše Olgy Scheinpflugové," dodává Pavel Petr.

Součástí výstavy „Karel Čapek: Fine Notes – A ta cesta byla dobrá" budou díla žijících umělců dotýkající se Čapkova života. Pozvání přijala Věra Nováková (spolu s Pavlem Brázdou ilustrovala knihu vzpomínek Heleny Čapkové – Moji milí bratři), Jiří Surůvka, a malíř Tomáš Císařovský, který vytvořil vstupní obraz pro tuto výstavu – Portrét Karla Čapka. Také je zde vystaven obraz Velkého Astronauta od Pavla Brázdy jako reminiscence na Čapkovu hru R.U.R. v kontextu s legendární figurkou Robota.

„Výstava je další v pořadí z volného cyklu, ve kterém se potkávají stěžejní osobnosti českého písemnictví v souvislosti s výtvarným uměním. Předchozí výstavy byly věnovány Jiřímu Kuběnovi, Vítězslavu Nezvalovi, Jiřímu Kolářovi, Karlu Hynku Máchovi, Karlu Hlaváčkovi, Jaromíru Erbenovi, Alénu Divišovi, Jiřímu Karáskovi ze Lvovic, Otokaru Březinovi a Jakubu Demlovi," doplnil Pavel Petr.

Výstavy se konají za spolupráce s Památníkem národního písemnictví v Praze. Nynější zápůjčky jsou ze Západočeské galerie v Plzni, Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích, Památníku Karla Čapka ve Strži a také z řady soukromých sbírek.

Výstava bude k vidění v grafickém kabinetu galerie ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 12. března 2023. Komentovaná prohlídka výstavy proběhne v úterý 24. 1. 2023 v 17 hodin.

Více informací na www.galeriezlin.cz

Kontakt:
Šárka Michalíková
Public Relations
Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Foto: Pohled do výstavy Karel Čapek: Fine notes - A ta cesta byla dobrá, archiv KGVU

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.