14. 2. 2023

Mezinárodní den Aspergerova syndromu v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně

Více o tom, jak se žije s Aspergerovým syndromem, se mohou Zlíňané dovědět v sobotu 18. února 2023 od 10 do 12 hodin v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Nezisková organizace Za sklem o.s. připravila u příležitosti Mezinárodního dne Aspergerova syndromu besedu pro nejširší odbornou i laickou veřejnost s bohatým doprovodným programem.


S některou z poruch autistického spektra (PAS) žije v ČR podle odhadů na 200 tisíc lidí. Jednou z nich je takzvaný Aspergerův syndrom. Vyznačuje se především potížemi s porozuměním verbální i neverbální komunikaci, neadekvátními reakcemi a špatnou orientací ve společenských situacích.

Ve Zlíně mohou zájemci o tuto problematiku navštívit v sobotu 18. února od 10 do 12 hodin Krajskou knihovnu Františka Bartoše ve Zlíně. V kavárně 15. budovy továrního areálu proběhne beseda s odborníky z neziskové organizace Za sklem o.s. pod názvem "Na Tvé jinakosti nezáleží, vnímáme pouze Tebe." Zazní také ukázky z knihy Neříkej autista, to se nehodí Natálie Ficencové, autorky blogu o autismu a dospívání, prostřednictvím kterého sdílí své vlastní životní zkušenosti. Její pohled je veskrze autentický, často velmi živelný a vtipný, jindy silný a plný obav.

Besedu doplní hudební vystoupení žáků ZUŠ Otrokovice. K dispozici budou ukázky edukačních pomůcek a odborné literatury, informační materiály o sociálních službách pro lidi na spektru autismu a jejich rodiny i nabídka publikací s tématikou autismu, dostupných k zapůjčení v knihovně. Na místě bude možné zakoupit výrobky organizace Za sklem o. s. - ZLÍN na podporu její činnosti.

Cílem akce je „Přiblížit široké odborné i laické veřejnosti prostřednictvím autentických zážitků autorky s Aspergerovým syndromem specifika každodenního života lidí na spektru autismu. V čem spočívá „JINAKOST", jak jí a jim můžeme více porozumět. Ukázat, že lidé na spektru autismu jsou a mohou být plnohodnotnými členy společnosti. Inspirovat majoritní společnost k efektivnímu způsobu pomoci a podpory lidem s autismem a jejich rodinám," uvádí předsedkyně organizace Marta Pečeňová.

Kontakt:

Mgr. Gabriela Winklerová
Projektový manažer, PR
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
tel.: 573 032 505, 734 860 722, e-mail: winklerova@kfbz.cz

 

Foto: Za sklem o. s.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.