Stálá expozice

FRANTIŠEK BARTOŠ: PEDAGOG, JAZYKOVĚDEC, ETNOGRAF

Stálá expozice rodáka předbaťovského Zlínska a významné české osobnosti druhé poloviny 19. století.

Místo konání: 5. podlaží budovy 14

Pořadatel: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně


Expozice pod názvem FRANTIŠEK BARTOŠ: Pedagog, jazykovědec, etnograf je umístěná částečně v edukačních místnostech Muzea jihovýchodní Moravy a částečně v komunikačních prostorech k nim těsně přiléhajících. Toto řešení umožnilo pojmout expozici jako dva na sebe navazující celky. První část expozice je převážně informační, jde vlastně o muzejní výstavu dokumentů a trojrozměrných předmětů přibližujících Bartošův život a dílo. Exponáty pocházejí převážně z Bartošovy pozůstalosti uložené v muzejní sbírce.

Druhá část, nazvaná Bartošova herna, vychází z průkopnické části jeho díla – dětského folklóru. Součástí je například replika kalendáře z konce 19. století, v němž budou moci malí návštěvníci doplňovat pranostiky, pohrají si se správným zněním přísloví či nářečními výrazy. Pro ty úplně nejmenší jsou pak k dispozici dřevěné kostky s motivy pohádek sesbíranými Františkem Bartošem, pexeso, a dokonce i dřevěné loutkové divadlo.

Zajímavým doplňkem celé expozice je také nová nářeční mapa Moravy, kterou sestavil Josef Kolařík, přední český znalec dialektu. Pro mateřské, základní i střední školy jsou připraveny doprovodné vzdělávací programy, které přispějí k obohacení výuky.

 

Informace o pořizování fotografií, obrazových a zvukových záznamů

V této stálé expozici Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p.o. a 14|15 Baťův institut, p.o. nenesou odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

 

 

5. podlaží budovy 14

  • Ulice: Vavrečkova 7040
  • Město: Zlín
  • PSČ: 76001

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

příspěvková organizace

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.