10. 3. 2017

Výstavu Hedvábná cesta doplnily další unikáty z doposud neznámé soukromé sbírky

Od čtvrtka 9. března mohou lidé ve výstavě Hedvábná cesta vidět další jedinečné historické předměty ze soukromé sbírky, které veřejnost může vůbec poprvé spatřit v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Jedná se o cenné bronzové a zlaté prsteny patřící vojevůdcům z 5. a 6. století a ozdobné bronzové přívěsky z 11. století.


Unikátní výstava nabízející spoustu historicky cenných předmětů, jako jsou například vzácné starověké nádoby, zbraně či autentické mincovní poklady, je nyní rozšířena o další cenné originály ze starověkých říší. „Expozici tvoří předměty zapůjčené výhradně z nejkomplexnější a doposud neznámé soukromé sbírky zaměřené na problematiku Hedvábné cesty a dálkoých kontaktů mezi civilizacemi Starého světa,“ uvedl autor výstavy PhDr. David Majer z Ostravského muzea. „Tak jako velká část expozice, jsou i tyto nově vystavované originály poprvé představeny veřejnosti právě na této výstavě,“ doplnila Hana Čubanová, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Návštěvníci mají jedinečnou možnost vidět pět cenných prstenů - tři bronzové a dva zlaté - patřící neznámému vojevůdci či vojevůdcům ve službách sásánovských velkokrálů 5. a 6. století. „Jedná se o zcela mimořádný soubor, jaký v našich zemích nemá žádnou paralelu. Vystavené šperky jsou unikátní dokonce v celosvětovém kontextu. Vojevůdcovských prstenů z konce starověku a raného středověku se totiž zachovalo velmi málo a marně bychom je hledali ve většině světových muzeí,“ zmínil autor výstavy.

Těšit se mouhou také na tři ozdobné přívěsky z prostředí seldžuckých Turků z 11. století. „Ke zhotovení všech tří bronzových přívěsků byla použita starší, pravděpodobně pozdně sásánovská intaglia - negativní, pečetní řezby do drahých kamenů. Přívěsky tak plní tři navzájem provázané funkce. Jsou to současně ozdoby, pečetidla i ochranné amulety,“ doplnil PhDr. David Majer.

Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU až do 23. dubna. Záštitu nad výstavou převzal hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

V rámci výstavy jsou připraveny komentované prohlídky i doprovodný program pro školy. Pro velký úspěch přichystali pracovníci oddělení muzejní pedagogiky opět program, který je určen široké veřejnosti bez rozdílu věku, Za hedvábím a vůní koření. Uskuteční se o velikonočních prázdninách, tedy ve čtvrtek 13. dubna, v době od 10.00 a od 14.00 hodin.

Více informací najdete na www.muzeumzlin.cz nebo na www.14-15.cz.

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 573 032 120, 736 505 513
M | alena.babicova@14-15.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.