St, 16. 3. 2022 - Pá, 29. 4. 2022

LITERÁRNÍ JARO ZLÍN 2022

Festival, na kterém se můžete osobně potkat se současnými autory.

Pořadatel: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně


Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a jí pořádaný festival autorských čtení a besed se spisovateli se připojují k oslavám 700. výročí první písemné zmínky o Zlínu. V duchu názvu románu zlínského spisovatele a duchovního otce festivalu Antonína Bajaji se letošní ročník Literárního jara zaměří na regionální autory.

Program:

JOSEF HOLCMAN: TŘETÍ CESTA

16. 3. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod
Letošní ročník festivalu autorských čtení a besed se spisovateli s podtitulem Na krásné modré Dřevnici zahájí spisovatel, divadelník a právník Josef Holcman. Diváci se mohou těšit na uvedení jeho nejnovější knihy Třetí cesta. Hudební doprovod Mužáci ze Zlína.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč.

KAREL MACHÁLEK ZLÍN

22. 3. – Galerie Václava Chada, Zámek Zlín, v 17.00 hod
Vzácným hostem festivalu bude světově významný zlínský rodák - malíř, sochař, grafik a básník Karel Zlín, žijící od roku 1976 trvale v Paříži.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč.

LITERÁRNÍ TRŽNICE

23. 3. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod
Tvorbu (nejen) ze Zlínské literární tržnice představí autoři Milan Libiger, Vladimír Cetkovský, Jiří Pejla a Vít Kolmačka za hudebního doprovodu progresivně znějícího folkového tria Žamboši.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč.

MIROSLAV ČERNÝ: POD ZLÍNSKÝM RYNKEM

30. 3. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod
Hudebně-poetický pořad; vypravování o minulosti předbaťovského Zlína od pravěku až po poslední zlínskou šlechtu. Autorské čtení a vlastní hudební produkce s přáteli.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč.

BENJAMIN KURAS: ZLÍN Z DUŠE NEVYPRCHÁ

5. 4. - Knihovna Jižní Svahy, v 17.00 hod

Zlínský rodák spisovatel Benjamin Kuras sice ve Zlíně strávil jen svoje první tři roky, ale ducha Zlína baťovské rodiny si nese celý život jako měřítko tvořivosti, pracovitosti a svobody vyrovnávané odpovědností. Ty mu pomohly se ve svých oborech (rozhlas, divadlo, žurnalistika) prosadit i v londýnské emigraci, kde od roku 1968 řadu let pracoval v české redakci BBC a napsal přes tucet anglických her inscenovaných v 5 zemích. Od roku 1990 přiživuje českou žurnalistiku a publicisitiku tématy často kontroverzními, ale vždy okořeněnými humorem. Vydal přes 40 knih a více než 3000 článků archivovaných na Neviditelném psu.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč

JAROSLAV KOVANDA: LEGENDA O SVEDRUPOVI + ZLINSKÝ DEKAMERON

20. 4. - 2. podlaží budovy 15, kavárna v 17.00 hod.
"Někteří o mně tvrdili, že jsem básník s bítnickými kořeny na Slovácku, ale já se spíš cítím jako Zlíňák a plebejec. A čím jsem starší, tím víc Letná - Baťa - Zlín jako by ze mne vyplouvaly na povrch. V básních, prózách, a protože jsem i výtvarník, tak i v obrazech." Nositele Ceny města Zlína, malíře, básníka, prozaika a sochaře - Jaroslava Kovandu uvede Pavel Petr.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč

JAN VILÍMEK: MNE PROTO POLITUJ, ŽE STÁLE JEŠTĚ VÁHÁM NA SAMÉ HRANICI SVÉ TOUHY NESMÍRNÉ

27. 4. - střešní terasa budovy 14 (v případě nepříznivého počasí 2. podlaží budovy 15, kavárna), v 17.00 hod.

Jako by v samém středu života tkvěl jistý rozpor. Čím více se k němu blížíme, stává se ryzejší - až k nepřežití. Důsledkem bouří je velký klid. Ano i ne.
Básník a člen Řádu menších bratří, františkánů, Jan Vilímek bude číst z dosud vydaných sbírek i novější tvorby. Pořadem provede básník a redaktor Revue Tvar Milan Ohnisko, jeden z nejmladších Chartistů a Pavel Petr za doprovodu Horňácké muziky z Velké nad Veličkou s primášem Petrem Kubíkem v tradiční hudecké sestavě se sólovým zpěvákem Jožkou Slovákem.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč

ZLÍNSKÝ LITERÁRNÍ ŘETĚZ 

29. 4. - 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.
Ukázky z per zlínských autorů představí Marie Vojtěchová Vančurová a Gustav Řezníček z Městského divadla Zlín, Nikola Hauerlandová (TVS), Zuzana Fišerová (radní pro kulturu Zlínského kraje) a Jan Kaňka (ředitel KKFBZ).
Hudebně doprovodí houslové duo: Pavel Mikeska (koncertní mistr Filharmonie Bohuslava Martinů) a Alena Strojilová.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč

Více informací zde a na www.kfbz.cz

Informace o pořizování fotografií, obrazových a zvukových záznamů z akce:

V rámci akcí a výstav pořádaných v prostorách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU mohou být pořizovány fotografie, obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvkové organizace sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a 14|15 Baťův institut) nenesou odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

příspěvková organizace

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.