St, 7. 12. 2022 - Ne, 12. 3. 2023

KAREL ČAPEK: FINE NOTES – A TA CESTA BYLA DOBRÁ

Výstava představuje především kresby Karla Čapka z jeho cest po Evropě.

Místo konání: 2. podlaží budovy 14 | grafický kabinet

Pořadatel: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně


Výstava představuje především kresby Karla Čapka z jeho cest po Evropě uskutečněných v letech 1924 – 1936, které posléze doprovázely jeho cestopisné knihy (Anglické listy, Výlet do Španel, Obrázky z Holandska, Cesta na Sever). Budou zde také vystaveny rukopisy Karla Čapka přímo se vztahující k těmto kresbám. Expozice bude doplněná úzkým výběrem obrazů Josefa Čapka zapůjčených ze Západočeské galerie v Plzni a objeví se zde také vzácný a jedinečný pastel – Portrét Karla Čapka (datovaný kolem roku 1907). Součástí výstavy bude také zastoupení žijících umělců přímo se dotýkajících spisovatelova díla a života, pozvání přijala Věra Nováková (kresby ke knize vzpomínek Heleny Čapkové – Moji milí bratři), Jiří Surůvka - a malíř Tomáš Císařovský zde představí obraz přímo vytvořený pro výstavu – Portrét Karla Čapka. Také zde bude vystavený obraz Astronauta od Pavla Brázdy jako reminiscence na Čapkovu hru RUR. Výstava je další v pořadí z volného cyklu, ve kterém se potkávají stěžejní osobnosti českého písemnictví v souvislosti s výtvarným uměním - předchozí výstavy byly věnovány Jiřímu Kuběnovi, Vítězslavu Nezvalovi, Jiřímu Kolářovi, Karlu Hynku Máchovi, Karlu Hlaváčkovi, Jaromíru Erbenovi, Alénu Divišovi, Jiřímu Karáskovi ze Lvovic, Otokaru Březinovi a Jakubu Demlovi. Výstavy se konají za spolupráce s Památníkem národního písemnictví v Praze.

Vernisáž 6. 12. v 17.00 hod.

Komentovaná prohlídka s kurátorem - 24. 1. v 17.00 hod.

Nedělní setkání s Petrem Nárožným k výstavě - 29. 1. v 17.00 hod.

Komentovaná prohlídka s kurátorem - 14. 2. v 17.00 hod.

Komentovaná prohlídka výstavy s Hasanem Zahirovićem - 24. 2. v 16.00 hod. (Vstupenky z prohlídky budou platit i na večerní vzpomínkový program)

Vzpomínkový večer na Miroslava Halíka: Tomáš Halík: Pokračovat v cestě Karla Čapka - 24. 2. v 18.30 hod. 

Derniéra k výstavě: Ke rtům sklenku rudého vína aneb obyčejný život s Dagmar Peckovou, Jiřím Pavlicou, Josefem Fojtou a Igorem Barešem - 4. 3. v 17 hodin.

Více informací zde.

Obrázek: Josef Čapek - Portrét Karla Čapka, Západočeská galerie v Plzni

Informace o pořizování fotografií, obrazových a zvukových záznamů z akce:

V rámci akcí a výstav pořádaných v prostorách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU mohou být pořizovány fotografie, obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvkové organizace sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a 14|15 Baťův institut) nenesou odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty

2. podlaží budovy 14 | grafický kabinet

  • Ulice: Vavrečkova 7040
  • Město: Zlín
  • PSČ: 76001

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

příspěvková organizace

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.