So, 23. 9. 2023 9:00-23.00
DEN ZLÍNSKÉHO KRAJE
Bohatý program na platformě, zvýhodněné vstupné do muzea a galerie či registrace nových čtenářů zdarma v knihovně
Čas konání: 9:00-23.00
Místo konání: 14I15 BAŤŮV INSTITUT
Pořadatel: Zlínský kraj
Na Dni Zlínského kraje se návštěvníci mohou na platformě 14|15 BAŤOVA INSTITUTU těšit na stánky s regionálními potravinami, koncerty kapel No Name, Premier, Křídla… vystoupí i Majk Spirit.
Více informací najdete na www.denzk.cz.
EXPOZICE, VÝSTAVY A AKCE VE 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU BĚHEM DNE ZLÍNSKÉHO KRAJE
V rámci Dne Zlínského kraje bude v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně a v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně během otevírací doby jednotné vstupné 50 Kč.
MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ | 10.00-18.00
PRINCIP BAŤA: Dnes fantazie, zítra skutečnost
stálá expozice - 3. podlaží budovy 14
Moderní expozice v sobě spojuje tři jedinečná témata spojená se Zlínem: historii obuvnické firmy Baťa včetně rozsáhlé sbírky exotické, historické i baťovské obuvi, příběh legendárních cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, doplněný o stovky fotografií a předmětů z jejich cest, a stručnou genezi zlínských filmových ateliérů s profily nejznámějších tvůrců.
FRANTIŠEK BARTOŠ: Pedagog, jazykovědec, etnograf
stálá expozice – 5. podlaží budovy 14
Malá expozice představuje naučnou i hravou formou rozsáhlou práci a etnografickou činnost významného zlínského rodáka F. Bartoše.
VÝSTAVY
POKLADY SKRYTÉ V PODZEMÍ KARPAT
do 24. 9. – 1. podlaží budovy 14
Výstava představuje známé i unikátní geologické poklady oblasti. K vidění jsou ukázky žilného achátu z Petřkovické hůrky, kolekce révaitů z Ostrožské Nové Vsi, jantary ze Študlova a výběr minerálů „sopek" z okolí Uherského Brodu. Velký prostor dostala jedinečná mineralogická lokalita - lom na úbočí vrchu Bučník nad obcí Komňa, z nějž bylo popsáno přes 70 minerálů a nejzajímavější z nich jsou ve výstavě k vidění. Součástí výstavy je interaktivní koutek přibližující atmosféru lomu.
do 24. 9. – 1. podlaží budovy 14
Výstava věnovaná fenoménu letničního obřadu jízdy králů, který v současnosti probíhá ve 4 obcích na jihovýchodní Moravě (Vlčnov, Hluk, Kunovice a Skoronice). Představuje podstatu, historii i samotný průběh jízdy králů i různé prvky, jimiž se liší v jednotlivých obcích. K vidění je zde i zápis jízdy králů na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.
KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ | 10.00 - 18.00
stálá expozice – 2. podlaží budovy 14
Stylová industriální atmosféra výstavních prostor dává vyniknout atraktivnímu pojetí stálé expozice ze sbírek krajské galerie. Přibližuje zlatou epochu největšího rozmachu Zlína v baťovském období a představuje zdejší unikátní architekturu i to nejzajímavější z průmyslového designu spolu s klasickým a moderním uměním od 19. století až do současnosti.
NOVÝ ZAČÁTEK – POHLEDY DO SBÍREK
do 8. 10. – 2. podlaží budovy 14, grafický kabinet
Komorní výstava v grafickém kabinetu galerie připomíná výročí 70 let od jejího založení 20. listopadu 1953. Prozatímní sídlo měla tehdy v zámku v Kroměříži. Převzala do své odborné péče podstatnou část bývalé sbírky firmy Baťa včetně obrazů z 19. století ze sbírky Emila Saluse. Současná prezentace s názvem Nový začátek je jen symbolickým výběrem z tohoto konvolutu výtvarných děl, na jehož základech rozvíjela dále svoji činnost. V grafickém kabinetu budou vedle několika obrazů a plastik, doplňujících současnou stálou expozici, zastoupeny především kresby předních umělců, například Emila Filly, Adolfa Hoffmeistera, Vlastislava Hofmana, Františka Hudečka, Františka Kalába, Františka Koblihy, Jaroslava Krále, Cypriana Majerníka, Linky Procházkové, Antonína Procházky, Zděňka Seydla nebo Richarda Wiesnera. Tato cenná a nedílná část sbírkového fondu galerie nemůže být díky svému charakteru dlouhodobě vystavena ve stálé expozici, je uložena v depozitáři a představována jen výjimečně.
TRIENÁLE DŮM UMĚNÍ II - OBSESE
do 5. 11. – 1. podlaží budovy 14
Projekt Dům umění je nástupcem trienále Nový Zlínský salon, které se poprvé konalo v roce 1996. Co se na trienále za celou dobu jeho existence nezměnilo, je snaha o obsáhlou periodickou prezentaci současné tvorby zralých českých a (od roku 2004) slovenských umělců a umělkyň. V roce 2020 jsme použili nový název: Dům umění. Ten nebyl zvolen náhodně, ale odkazuje se jednak k někdejšímu hlavnímu výstavnímu prostoru salonů ve Zlíně a zároveň k času, kdy pořádající instituce více fungovala jako výstavní platforma a méně jako muzeum umění.
Letošní Dům umění pracuje s tématem „Život umělce“. Na hlavní výstavu nazvanou jednoduše Zlínský salon v budově 61, jsme pozvali padesátku umělců a umělkyň, kteří se v roce 2009 účastnili Zlínského salonu mladých. Tehdy jim bylo necelých třicet let, dnes by měli být na vrcholu své umělecké kariéry. Pendantem a jiným pohledem na téma je výstava Obsese v budově 14, sídle krajské galerie, kurátorsky připravená Milanem Mikuláštíkem. Zaměřuje se na stírání hranic mezi uměním a životem, představuje uměleckou tvorbu jako každodenní praxi i nutkavou posedlost. V listopadu na výstavy naváže Salon L. Š., který má být jednak poctou jednomu z iniciátorů nových zlínských salonů Ludvíku Ševečkovi, ale zároveň příspěvkem k problému uměleckých generací.
KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE VE ZLÍNĚ
DEN ZLÍNSKÉHO KRAJE – REGISTRACE NOVÝCH ČTENÁŘŮ ZDARMA
23. 9. – ustřední knihovna, budova 15, 9.00-15.00
Roční registrace nových čtenářů zdarma. Provoz pracoviště v 2. podlaží budovy 15 prodloužen do 15 hodin.
KRAJSKÉ TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM
23. 9. - 1. podlaží budovy 14, 10.00-18.00
Krajské turistické informační centrum je otevřeno turistům i široké veřejnosti 7 dní v týdnu, nabízí bezbariérovou recepci i příjemnou odpočinkovou zónu s interaktivními informačními panely.
V Den Zlínského kraje navštivte také stánek 14|15 BAŤOVA INSTITUTU na platformě, kde získáte spoustu zajímavých informací o zde připravovaných akcích.
Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz a www.kfbz.cz