So, 23. 9. 2023 9:00-23.00

DEN ZLÍNSKÉHO KRAJE

Bohatý program na platformě, zvýhodněné vstupné do muzea a galerie či registrace nových čtenářů zdarma v knihovně

Čas konání: 9:00-23.00

Místo konání: 14I15 BAŤŮV INSTITUT

Pořadatel: Zlínský kraj


Na Dni Zlínského kraje se návštěvníci mohou na platformě 14|15 BAŤOVA INSTITUTU těšit na stánky s regionálními potravinami, koncerty kapel No Name, Premier, Křídla… vystoupí i Majk Spirit.

Více informací najdete na www.denzk.cz.

Program Dne Zlínského kraje

EXPOZICE, VÝSTAVY A AKCE VE 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU BĚHEM DNE ZLÍNSKÉHO KRAJE

V rámci Dne Zlínského kraje bude v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně a v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně během otevírací doby jednotné vstupné 50 Kč. 

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ | 10.00-18.00


PRINCIP BAŤA: Dnes fantazie, zítra skutečnost

stálá expozice - 3. podlaží budovy 14

Moderní expozice v sobě spojuje tři jedinečná témata spojená se Zlínem: historii obuvnické firmy Baťa včetně rozsáhlé sbírky exotické, historické i baťovské obuvi, příběh legendárních cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, doplněný o stovky fotografií a předmětů z jejich cest, a stručnou genezi zlínských filmových ateliérů s profily nejznámějších tvůrců.

FRANTIŠEK BARTOŠ: Pedagog, jazykovědec, etnograf

stálá expozice – 5. podlaží budovy 14

Malá expozice představuje naučnou i hravou formou rozsáhlou práci a etnografickou činnost významného zlínského rodáka F. Bartoše.

VÝSTAVY

POKLADY SKRYTÉ V PODZEMÍ KARPAT

do 24. 9. – 1. podlaží budovy 14

Výstava představuje známé i unikátní geologické poklady oblasti. K vidění jsou ukázky žilného achátu z Petřkovické hůrky, kolekce révaitů z Ostrožské Nové Vsi, jantary ze Študlova a výběr minerálů „sopek" z okolí Uherského Brodu. Velký prostor dostala jedinečná mineralogická lokalita - lom na úbočí vrchu Bučník nad obcí Komňa, z nějž bylo popsáno přes 70 minerálů a nejzajímavější z nich jsou ve výstavě k vidění. Součástí výstavy je interaktivní koutek přibližující atmosféru lomu.

NA KRÁLA, MATIČKO, NA KRÁLA!

do 24. 9. – 1. podlaží budovy 14

Výstava věnovaná fenoménu letničního obřadu jízdy králů, který v současnosti probíhá ve 4 obcích na jihovýchodní Moravě (Vlčnov, Hluk, Kunovice a Skoronice). Představuje podstatu, historii i samotný průběh jízdy králů i různé prvky, jimiž se liší v jednotlivých obcích. K vidění je zde i zápis jízdy králů na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ | 10.00 - 18.00

 

PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ

stálá expozice – 2. podlaží budovy 14

Stylová industriální atmosféra výstavních prostor dává vyniknout atraktivnímu pojetí stálé expozice ze sbírek krajské galerie. Přibližuje zlatou epochu největšího rozmachu Zlína v baťovském období a představuje zdejší unikátní architekturu i to nejzajímavější z průmyslového designu spolu s klasickým a moderním uměním od 19. století až do současnosti.

NOVÝ ZAČÁTEK – POHLEDY DO SBÍREK

do 8. 10. – 2. podlaží budovy 14, grafický kabinet

Komorní výstava v grafickém kabinetu galerie připomíná výročí 70 let od jejího založení 20. listopadu 1953. Prozatímní sídlo měla tehdy v zámku v Kroměříži. Převzala do své odborné péče podstatnou část bývalé sbírky firmy Baťa včetně obrazů z 19. století ze sbírky Emila Saluse. Současná prezentace s názvem Nový začátek je jen symbolickým výběrem z tohoto konvolutu výtvarných děl, na jehož základech rozvíjela dále svoji činnost. V grafickém kabinetu budou vedle několika obrazů a plastik, doplňujících současnou stálou expozici, zastoupeny především kresby předních umělců, například Emila Filly, Adolfa Hoffmeistera, Vlastislava Hofmana, Františka Hudečka, Františka Kalába, Františka Koblihy, Jaroslava Krále, Cypriana Majerníka, Linky Procházkové, Antonína Procházky, Zděňka Seydla nebo Richarda Wiesnera. Tato cenná a nedílná část sbírkového fondu galerie nemůže být díky svému charakteru dlouhodobě vystavena ve stálé expozici, je uložena v depozitáři a představována jen výjimečně.

TRIENÁLE DŮM UMĚNÍ II - OBSESE

do 5. 11. – 1. podlaží budovy 14

Projekt Dům umění je nástupcem trienále Nový Zlínský salon, které se poprvé konalo v roce 1996. Co se na trienále za celou dobu jeho existence nezměnilo, je snaha o obsáhlou periodickou prezentaci současné tvorby zralých českých a (od roku 2004) slovenských umělců a umělkyň.  V roce 2020 jsme použili nový název: Dům umění. Ten nebyl zvolen náhodně, ale odkazuje se jednak k někdejšímu hlavnímu výstavnímu prostoru salonů ve Zlíně a zároveň k času, kdy pořádající instituce více fungovala jako výstavní platforma a méně jako muzeum umění.

Letošní Dům umění pracuje s tématem „Život umělce“. Na hlavní výstavu nazvanou jednoduše Zlínský salon v budově 61, jsme pozvali padesátku umělců a umělkyň, kteří se v roce 2009 účastnili Zlínského salonu mladých. Tehdy jim bylo necelých třicet let, dnes by měli být na vrcholu své umělecké kariéry. Pendantem a jiným pohledem na téma je výstava Obsese v budově 14, sídle krajské galerie, kurátorsky připravená Milanem Mikuláštíkem. Zaměřuje se na stírání hranic mezi uměním a životem, představuje uměleckou tvorbu jako každodenní praxi i nutkavou posedlost. V listopadu na výstavy naváže Salon L. Š., který má být jednak poctou jednomu z iniciátorů nových zlínských salonů Ludvíku Ševečkovi, ale zároveň příspěvkem k problému uměleckých generací.

KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE VE ZLÍNĚ 

 

DEN ZLÍNSKÉHO KRAJE – REGISTRACE NOVÝCH ČTENÁŘŮ ZDARMA

23. 9. – ustřední knihovna, budova 15, 9.00-15.00

Roční registrace nových čtenářů zdarma. Provoz pracoviště v 2. podlaží budovy 15 prodloužen do 15 hodin.

 

KRAJSKÉ TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM

 

23. 9. - 1. podlaží budovy 14, 10.00-18.00

Krajské turistické informační centrum je otevřeno turistům i široké veřejnosti 7 dní v týdnu, nabízí bezbariérovou recepci i příjemnou odpočinkovou zónu s interaktivními informačními panely.

 

V Den Zlínského kraje navštivte také stánek 14|15 BAŤOVA INSTITUTU na platformě, kde získáte spoustu zajímavých informací o zde připravovaných akcích.

 

Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz a www.kfbz.cz

 

 

14I15 BAŤŮV INSTITUT

  • Ulice: Vavrečkova 7040
  • Město: Zlín
  • PSČ: 76001

Zlínský kraj

www.kr-zlinsky.cz

  • Ulice: třída Tomáše Bati 21
  • Město: Zlín
  • PSČ: 76001

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.