20. 9. 2017

Páteční podvečer v galerii bude patřit polskému umění

V pátek 22. září mají návštěvníci Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně jedinečnou možnost dozvědět se více o současné polské malbě. V 17 hodin provede výstavou Na druhé straně (zrcadla). Současná polská malba ze sbírky Galeria Bielska BWA ředitelka polské galerie a kurátorka výstavy Agata Smalcerz. Na komentovanou prohlídku naváže v 18.30 hodin poetický večer, který se koná k zakončení výstavy a tím i trienále Nový zlínský salon 2017. Výstavu mohou lidé navštívit ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do neděle 24. září.


„Ryzsard Krynicki je významný polský básník, který na derniéře výstavy bude číst z knihy Magnetický bod v pořadu pojmenovaném Narozený v transportu. Úvodní slovo přednese Jiří Macháček z nakladatelství Protimluv a večerem bude provázet překladatelka Lenka Kuhar Daňhelová. O hudební doprovod se postará Ivetta Ellerová," uvedl Pavel Petr z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Galerie v Bielsku-Białe je známá svým zaměřením na malbu a to především proto, že je pořadatelem bienále Bielska Jesień, které je zaměřena tento umělecký obor. Díky nepřerušené tradici od 1962 mohou jeho návštěvníci každé dva roky sledovat, jak vypadá současná malba v Polsku. Značnou část děl ve sbírce galerie tvoří právě díla, která získala jednu z cen na bienále.

„Výstava prezentuje výběr z této sbírky omezený na díla vzniklá po roce 2000. Sedmdesát představovaných děl se věnuje různým tématům, například tělo, gender, pocity, rituál, spotřeba, transcendence. Většina z nich je figurální, ale můžeme mezi nimi nalézt i abstraktní díla. Mezi obrazy se objevuje také videoinstalace Sławomira Rumiaka. Jedná se o jediné nemalířské dílo na této výstavě, které představuje protipól k tradiční technice olej na plátně," uvedl Václav Mílek, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Autoři vystavených prací jsou především lidé narození v 70., 80. a 90. letech 20. století, s výjimkou několika umělců narozených v 50. a 60. letech.

Více informací naleznete na www.14-15.cz nebo www.galeriezlin.cz.

 

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
M| alena.babicova@14-15.cz

M| +420 736 505 513