24. 2. 2017

Krajská galerie představí Kremličkovo dílo

Pro milovníky českého umění 20. století připravila Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně výstavu s názvem RUDOLF KREMLIČKA (1886-1932): Cesta k modernímu obrazu. Výstava představuje v reprezentativním průřezu Kremličkovo malířské dílo, charakterizované prolínáním figurálních motivů s krajinomalbou. Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU od 1. března do 30. dubna. Vernisáž se uskuteční v úterý 28. února v 17 hodin.


„Výstava Rudolfa Kremličky navazuje na volnou sérii výstavních projektů Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, které jsou věnovány vrcholným představitelům české výtvarné scény v přelomovém období závěru 19. a první poloviny 20. století," uvedla Mgr. Pavlína Pyšná, kurátorka výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Kremlička patří ke klíčovým postavám českého umění 20. století, řadí se mezi zakladatelské osobnosti moderního malířství.

Jádro expozice se odvíjí od děl ze sbírky zlínské galerie, které doplňují téměř čtyři desítky obrazů zapůjčených z významných sbírkových institucí v čele s Národní galerií v Praze, Moravskou galerií v Brně či Západočeskou galerií v Plzni. Krajská galerie se rozhodla uspořádat tuto výstavu také s ohledem na to, že ve Zlíně se Kremličkova samostatná výstava konala naposledy před padesáti lety.

„Na výstavě jsou zastoupeny Kremličkovy práce ze všech etap jeho tvůrčí činnosti. Nejranější tvorbu prezentují žánrové postavy z pražského i venkovského prostředí, které autor vytvářel pod vlivem akademického studia u Hanuše Schwaigra (1907-1910). Vrcholná tvůrčí perioda, uvozená rokem 1915, zahrnuje řadu virtuózních variací ženských postav. Procházejí umělcovými obrazy s náměty tanečnic, myček a zejména toalet, které zpodobují upravující se či osušující se nahé ženy v uzavřené místnosti," představila výstavu kurátorka Mgr. Pavlína Pyšná.

Expozice nabídne návštěvníkům také pohled na Kremličkovu krajinářskou tvorbu, která vycházela ze zážitků získávaných na různých místech rodné země, ale také během oblíbených zahraničních cest. „Její proměnlivé pojetí sahá od teskně laděných krajinných celků v mnoha odstínech zelené až po jasné zářivé tóny maleb inspirovaných pobytem v Itálii," doplnila kurátorka výstavy.

Výstava rovněž přiblíží Kremličku jako vynikajícího portrétistu, který pracoval na reprezentativních zakázkách od soukromých osob, ale i státních institucí.
Více informací naleznete na www.14-15.cz.

Kontakt:
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
T | 736 505 513
M | alena.babicova@14-15.cz