20. 1. 2017

Krajská galerie zve na přednášku a komentovanou prohlídku s architektem Svatoplukem Sládečkem

V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně mohou lidé navštívit výstavu, která představuje setkání dvou architektů Davida Krause a Svatopluka Sládečka. Výstava s názvem V hlavě architekta nabízí pohled na netradiční architektonická pojetí, která vznikla ze vzájemných inspirací a odráží tvorbu obou architektů. Na přípravě expozice se podílela galerie ve spolupráci s Domem umění města Brna. Veřejnosti je přístupná v grafickém kabinetu už jen do 5. února. V úterý 24. ledna v 17 hodin je pro návštěvníky připravena speciální přednáška a komentovaná prohlídka přímo s architektem Svatoplukem Sládečkem.


Svatopluk Sládeček (1969 Zlín) a David Kraus (1970 Praha) patří mezi architekty, jejichž tvorba přesahuje konvenční hranice. Vytvořili si vlastní koncepci, z níž se nevytrácí chápání architektury jako uměleckého díla. Jednotlivé stavby zůstávají čisté a jednoduché, z větší části mimo exponované městské prostory na „periferii“ a bez ambic hrát si na „velkou“ architekturu. Přesto mají vysokou působivost a osobitost, jsou kvalitní architekturou mimo zavedené vzory. Jejich setkání na výstavě je vyústěním osobní roviny společného respektu k práci druhého. I když mají odlišný výchozí bod, od kterého se jejich cesta k architektuře ubírá, v architektonické práci je spojuje celá řada shodných rysů. Jde především o důraz na architektonický prostor, výtvarnou kompozici a konceptuální přístup k řešení každé stavby. Názorová blízkost je také motivem jejich setkání ve výstavním prostoru, ve kterém každý z nich realizoval objekt, jenž slouží jako základ pro interpretaci práce toho druhého.

„Základem oboustranného výkladu je výběr čtyř staveb, které Kraus obdivuje u Sládečka a Sládeček u Krause. Ve výstavním prostoru tak vznikla jakási prostorová koláž, která je zároveň sondou do hlav obou architektů,“ uvedl Rostislav Koryčánek, kurátor výstavy z Moravské galerie v Brně. Kurátorkou výstavy za zlínskou galerii je Ladislava Horňáková.

Více informací naleznete na www.galeriezlin.cz nebo na www.14-15.cz.

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
M | alena.babicova@14-15.cz
T | 573 032 120
M | 736 505 513