6. 1. 2017

Tradiční Tříkrálové koštování ukončilo Vánoce i ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně symbolicky zakončilo v pátek 6. ledna tradičním tříkrálovým koštováním slivovice Vánoce ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Tato společenská akce nebyla žádným hodnocením nejlepších vzorků tohoto po všech stránkách výjimečného moku, ale především tradičním každoročním setkáním přátel a příznivců zlínského muzea i slivovice.


Letošní, již 21. ročník koštu, pojali organizátoři jako poctu pedagogovi, jazykovědci, etnografovi a folkloristovi Františku Bartošovi. Minulý rok muzeum připomnělo 110. výročí jeho úmrtí a letos oslaví 180. výročí narození této význačné osobnosti našeho regionu.

Program začal zpěvem vánoční koledy a krátkými zdravicemi ředitele muzea Pavla Hrubce, který mimo jiné ocenil, že se daří nejen držet tradici tohoto koštování, ale také dlouhodobou spolupráci se světoznámou likérkou Rudolf Jelínek, což opět svou osobní účastí potvrdil její generální ředitel Pavel Dvořáček. Pravidla ke koštování samotnému i letos přednesl jeden z otců zakladatelů této tradice - doktor Karel Pavlištík, který svou zdravici zakončil pravidelným poselstvím – „Pijeme proto, abychom se vznášeli a ne proto abychom padali“.

V následujícím programu exceloval Muzejní kruh dramatický s ukázkou dosud neznámého díla Františka Bartoše. Jednalo se o kramářskou píseň, jejiž příběh muzejníci ztvárnili nejen zpěvem, ale i malbami. Důležitou roli v písni, jak jinak, sehrála - slivovice.

Koštování doprovázela skvělá nálada, hudba a zpěv přítomných účastníků. Nechybělo ani občerstvení v podobě výborné škvarkové pomazánky a sádla s chlebem. Na setkání dorazila i trojice králů – Kašpar, Melichar a Baltazar z Charity Zlín, kteří mimo svého poselství vybrali i na dobročinnost.

Ochutnávání má pevný řád i stanovený konec, proto jej jako každý rok, přesně po dvou hodinách ředitel muzea Pavel Hrubec zvoněním ukončil.

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
M | alena.babicova@14-15.cz T | 573 032 120
M | 736 505 513