9. 10. 2017

V krajské galerii se v říjnu otevřou dvě nové výstavy

Návštěvníci Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně mohou v říjnu navštívit rovnou dvě nové výstavy, které budou zahájeny společnou vernisáží 10. října v 17. hodin v prostorách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Jedná se o výstavy Laureáti cen VII. Zlínského salonu mladých a Petr Dub: YTILAERBOX.


Společná výstava laureátů VII. Zlínského salonu mladých bude věnována Tomáši Moravcovi, laureátu Ceny Václava Chada a Eriku Sikorovi, laureátu Ceny Igora Kalného.
„Pro svou současnou zlínskou výstavu pojmenovanou Poznámky o vzducholodích si Tomáš Moravec vybral jedno ze svých témat – vzducholodě. Vzducholoď se symbolicky promítá i v jeho práci Streamline, kde sledujeme souboj aktéra s větrem, který unáší odvinující se stříbrný pruh do vzdálenosti 245 metrů, což je délka Hindenburgu. Stříbřitá pokroucená hmota, která se opětovně vynořuje a zaniká v díle Greenscreen připomíná staré snímky havarovaných vzducholodí. V práci This Side Up pak pozorujeme prostředí pražských Holešovic z heliového balonu, aniž bychom se fyzicky nacházeli na místě samém," řekl Mgr. Ivan Bergmann, kurátor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.


Erik Sikora se v rámci své výstavy pojmenované Svišť/Rorýs/Swift záměrně stává blogerskou star ve světě youtuberských celebrit. „Divák se ocitá v pokojíku, kde si jakoby z kanálu youtube může pustit autorské písně a přitom hned nalézá tematické suvenýry v podobě potisknutých triček. Autor tak ihned reaguje na svou „slávu" a pracuje s jejím okamžitým účinkem množením „kapitálu pozornosti". Prostorové upozadění výstavy Erik Sikora zcela neguje skrze její internetovou část a záměrně si hraje s kontrastem fyzického a virtuálního, trvalého a pomíjivého. Stává se tak nejen hlavním aktérem, ale zároveň pozorovatelem rozpoutaného dění," doplnil Ivan Bergmann. K vidění bude v 1. podlaží budovy 14 do neděle 26. listopadu.


„Instalace od Petra Duba s názvem YTILAERBOX spojuje v zásadě dva prvky. Zájem o možnosti interpretace abstraktní malby, kdy se autor jejím prostřednictvím ptá, v jaké fázi se z abstraktního shluku hmoty stává konkrétní informace a současně testuje fyzický pohyb diváka před uměleckým objektem," uvedl PhDr. Václav Mílek, kurátor výstavy a ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

„Na výstavě může návštěvník pozorovat skupinu duálních znaků provedených v klíčovací modré barvě na modrém RGB pozadí, běžně využívané ve filmovém a digitálním průmyslu pro tvorbu postprodukčních efektů. Instalace představuje odkaz k dění mimo konkrétní obraz, na což nás autor upozorňuje už názvem samotné výstavy, který je parafrází na jeho interpretaci Platónova podobenství o jeskyni," doplnil kurátor výstavy.

Návštěvníci se mohou dozvědět více informací o díle Petra Duba, představitele střední generace na komentované prohlídce v úterý 24. října v 17 hodin. Výstavu bude možné navštívit v 1. podlaží budovy 14 do neděle 19. listopadu.

Více informací naleznete na www.14-15.cz nebo www.galeriezlin.cz.

 

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
M| alena.babicova@14-15.cz
M| +420 736 505 513

Mgr. Barbora Mrázková
PR manažerka
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
M | barbora.mrazkova@galeriezlin.cz
T | +420 573 032 203
M| +420 733 162 977