28. 11. 2017

Krajská galerie představí tvorbu sochaře Petra Stanického

Výběr z tvorby sochaře a pedagoga Petra Stanického mohou lidé vidět na výstavě „Hranice prostoru", která bude slavnostně zahájena 28. listopadu v 17 hodin v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 11. února 2018.


Petr Stanický se na scéně současného výtvarného umění pohybuje již dvě desítky let a jeho díla jsou součástí sbírek řady českých i zahraničních galerií, včetně Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.


„Výrazný charakter jeho díla, propojující jeho sochařskou tvorbu s architekturou, spočívá i v častém využívání průmyslových materiálů, jako jsou ocelové sítě, nerezové plechy, drátosklo, cementotřískové desky či skleněné trubice, kterými materializuje, fixuje a reprodukuje prožitky z daného prostoru," uvedl Vít Jakubíček, autor a kurátor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.
Dílem, které reprezentuje tuto část tvorby Petra Stanického, je i objekt z drátěných sítí a skleněné desky s názvem #14, který je od roku 2013 trvale instalovaný v průchodu budovy 14 továrního areálu. „Zde pro kolemjdoucí vytváří prostředek každodenní konfrontace se současným uměním ve veřejném prostoru, které je přímou reakcí na konstruktivistický potenciál industriální architektury Zlína, jíž je i on součástí," doplnil kurátor výstavy.


Petr Stanický (1975) získal bohaté zkušenosti s prací se sklem i monumentálním měřítkem již během studií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v letech 1993–2000, kde navštěvoval ateliér Sochařství profesora Kurta Gebauera a ateliér Sklo v architektuře profesora Mariana Karla. Během svého pobytu na Edinburgh College of Art a Rhode Island School of Design ve Spojených státech měl možnost poznat také zahraniční uměleckou scénu. V letech 2005–2007 v USA absolvoval postgraduální studium v New York Academy of Art, kde spolupracoval s významným americkým sochařem Jeffem Koonsem a získával zde také zkušenosti
s tamní architekturou, která je v jistých aspektech velmi blízká té zlínské.

Více informací naleznete na www.14-15.cz nebo www.galeriezlin.cz.

 

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
M| alena.babicova@14-15.cz

M| +420 736 505 513