17. 1. 2018

Dřevěné hodiny ze Švarcvaldu rozezní zlínské muzeum

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravuje výstavu, kde představí více jak 60 exponátů dřevěných hodin ze soukromé sbírky, pocházející především z oblasti německého Schwarzwaldu. Výstava bude slavnostně zahájena vernisáží 18. ledna v 17 hodin a návštěvníci ji mohou vidět ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 20. května.


Výstava Hodiny ze Švarcvaldu seznámí návštěvníky s kolečkovými hodinami, které byly zhotoveny hodináři z regionu jižního Německa i Čech od poloviny 18. do konce 19. století. K vidění budou závěsné a skříňkové hodiny, hodiny s hracími píšťalovými mechanismy, tanečními figurkami, skleněnými zvonky nebo ciferníky s lidovým dekorem.


„Za vrchol řemeslné zručnosti jsou považovány píšťalové hodiny s dřevěným hracím válcem, které hrají různé melodie. Součástí mnoha těchto hodin jsou i různé pohyblivé figurky, jako jsou například muzikanti nebo tanečníci. Tyto hodiny se začaly vyrábět asi od roku 1780, dále pak následovaly hodiny s různými pohyby znázorňující řemeslné výjevy, například krejčí šije šaty, voják pochoduje na vartě atd. Nejcennější jsou různé astronomické hodiny a orloje ukazující více funkcí na jednom ciferníku. Orloje ukazují hodiny, dny v týdnu, měsíce, roky, znamení zvířetníku a také různé fáze měsíce nebo střídání slunce a měsíce," uvedl majitel sbírky Mgr. Miloš Klikar.


Dřevěné hodiny, které bývaly v minulosti velmi ceněnou dekorací interiérů, doplní na výstavě malovaný selský nábytek ze sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Pro návštěvníky je připravená také videoprojekce k vystaveným modelům hodin s jejich různorodými melodiemi vyzvánění a pohybem figurek.
Lidé se mohou těšit také na bohatý doprovodný program po celou dobu trvání výstavy.

Více informací naleznete na www.14-15.cz a www.muzeum-zlin.cz.

Kontakt:
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
M | alena.babicova@14-15.cz
T| +420 573 032 120