8. 2. 2018

Ve zlínském muzeu jsou k vidění archeologické nálezy ze Zlínska, dřevěné hodiny ze Švarcvaldu i křehké slaměné umění

V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně mohou návštěvníci v únoru vidět hned tři krátkodobé výstavy, které vzdávají poctu amatérské archeologii, kráse historických dřevěných hodin či umění Františka Zusky. Pro návštěvníky jsou připraveny také komentované prohlídky a dílny pro děti i dospělé.


Výstava Hledači ztraceného času poprvé veřejnosti představuje rozsáhlý soubor archeologických nálezů ze Zlínska, jimiž amatérští archeologové, hledající pomocí detektorů kovů, obohatili sbírky muzea v uplynulém desetiletí. „Na výstavě jsou k vidění předměty, které patří k unikátům středoevropského významu, jako je třeba železná avarská přilba nebo etruská měděná plaketa. Mezi další významné nálezy patří také zdobený bronzový meč a nebo železné výrobky z doby laténské," řekla autorka výstavy PhDr. RNDr. Jana Langová. Dozvědět se více o dávné historii našeho kraje a jednotlivých exponátech mohou návštěvníci také prostřednictvím prohlídek s poutavým komentářem PhDr. Jany Langové v úterý 13. a 27. února a 13. března v 16 hodin.

V sobotu 17. března od 10.00 do 12.00 a od 14.00 do 16.00 hodin připravilo muzeum dílnu s názvem Za řemesly z minulosti, která přenese děti i rodiče do rozličných období naší historie. „Malí válečníci si vyrobí sekyrku s tulejí a ouškem a mladé dámy se ozdobí šperky inspirovanými, například masivní brýlovitou ozdobou z pozdní doby kamenné. Za vzor poslouží exponáty z výstavy," pozvala na dílnu Jana Trnčáková z oddělení muzejní pedagogiky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Pro mateřské školy a první stupeň základních škol je k dispozici na objednávku vzdělávací program „Objevování dávno zapomenutého". „Možnost vyzkoušet si práci s detektorem kovů nebo dotknout se předmětů starých stovky či tisíce let pomohou dětem zjistit, o čem je vlastně archeologie," představila jeho náplň Jana Trnčáková.

Výstava Hodiny ze Švarcvaldu seznámí návštěvníky s dřevěnými hodinami, které byly zhotoveny hodináři z regionu jižního Německa i Čech od poloviny 18. do konce 19. století. K vidění jsou závěsné a skříňkové hodiny, hodiny s hracími píšťalovými mechanismy, tanečními figurkami, skleněnými zvonky nebo ciferníky s lidovým dekorem. Dřevěné hodiny, které bývaly v minulosti velmi ceněnou dekorací interiérů, doplňuje na výstavě malovaný selský nábytek ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Už jen do 25. února mohou návštěvníci vidět výstavu dekorativních ozdob a předmětů ze slámy známého zlínského tvůrce Františka Zusky, která nabízí reprezentativní průřez jeho celoživotním dílem od rané tvorby až po současnou figurální produkci. V sobotu 24. února od 13.30 hodin se uskuteční stylová derniéra této výstavy, kdy na komentovanou prohlídku výstavy naváže dílna pro dospělé vedená přímo Františkem Zuskou. Rezervace místa je nutná na e-mailu: jana.kosturikova@muzeum-zlin.cz nebo telefonicky na 734 167 107.
Více informací k výstavám a doprovodnému programu najdete na www.14-15.cz a www.muzeum-zlin.cz.

Kontakt:
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
E-mail: alena.babicova@14-15.cz
Tel: +420 736 505 513