12. 3. 2018

Krajská galerie poprvé představí osobnost zlínského filmového prostředí Antonína Horáka

Výstava Antonín Horák 100 poprvé komplexně představí životní a profesní dráhu této významné osobnosti zlínského filmového prostředí. Prostřednictvím dobových fotografií, autorských filmů, výtvarných návrhů a dalších dokumentů seznámí veřejnost s jeho uměleckým zráním v kontextu Zlína a rozvoje „Kudlovské stodoly" - Filmových ateliérů Baťa až do konce jeho profesní kariéry. Výstava bude k vidění v galerii ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU od 21. března do 13. května 2018.


Výstavní projekt Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a CI.CZ představí návštěvníkům osobnost Antonína Horáka (1918 – 2014) a proces jeho uměleckého zrání od fotografie k filmu. Výstavou chtějí autoři připomenout stoleté výročí narození tohoto významného zlínského fotografa, kameramana a režiséra, který dosud stál ve stínu velkých jmen české fotografie a filmu.
„Tvorba Antonína Horáka vynikala téměř nespoutanou invencí. Překonával hranice běžného vnímání světa okolo nás. Zvláštní pozornost na výstavě proto bude věnována počátkům jeho tvorby, v níž si pro náměty svých fotografií volil netradiční pohledy na Zlín v období okolo druhé světové války a dokázal tak zprostředkovat atmosféru, s níž jsme se dosud mohli setkat jen velmi výjimečně," uvedl Mgr. Vít Jakubíček, kurátor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.


První část výstavy bude zaměřena na jeho mládí, kdy s Josefem Sudkem fotografoval Zlín. Další se budou věnovat zrodu výjimečných filmů jako je Inspirace (1949), Poklad Ptačího ostrova (1952) a Cesta do pravěku (1955), na nichž spolupracoval s Karlem Zemanem a loutkových filmů Vzpoura hraček (1946), Uzel na kapesníku (1958) a Vlněná pohádka (1964) Hermíny Týrlové, k nimž taktéž přispěl jako kameraman. „Důležitý prostor bude věnován také jeho vlastní autorské tvorbě. Od počátku 60. let dokázal vytvořit několik výjimečných krátkometrážních filmů, jako byl Alarm, Křída či Žena, růže, skřítek, zlost, vynikajících svou výtvarnou formou i filozofickým podtextem. Poslední část projektu představí svébytnou pábitelskou povahu Antonína Horáka, která se projevovala i literárně," doplnil kurátor výstavy.


V úterý 24. dubna v 17 hodin se mohou návštěvníci dozvědět více o tvorbě Antonína Horáka na komentované prohlídce s kurátorem výstavy.

Více informací naleznete na www.14-15.cz a www.galeriezlin.cz.

 

Kontakt:
Mgr. Barbora Mrázková
PR manažerka
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
M | barbora.mrazkova@galeriezlin.cz
M| +420 733 162 977

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
E-mail: alena.babicova@14-15.cz
Tel: +420 736 505 513

 

Obrázek: Zlín, 40. léta, foto A. Horák, soukromá sbírka