17. 4. 2018

Zlínské muzeum seznámí návštěvníky s léčivými stromy

V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně bude ve čtvrtek 19. dubna v 17 hodin vernisáží zahájena nová výstava, která představí na tři desítky našich původních i pěstovaných stromů a keřů využívaných v lidovém léčitelství i současné fytoterapii a stále populárnější gemmoterapii – léčbě pupeny. Výstava Léčivé stromy bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 8. července.


„Výstava určitě potěší nejen milovníky lesa a zájemce o přírodní léčitelství, ale přiblíží široké veřejnosti krásný a zajímavý svět stromů, který byl od nepaměti nerozlučně propojen také s životem člověka. Návštěvníkům nabídne možnost naučit se rozeznávat naše dřeviny a využívat je pro své zdraví," uvedla Petra Hanáková, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Na výstavě nebudou chybět fotografie doplněné o perokresby, větvičky s pupeny, lisované listy, ukázky dřeva, plodů i vzácná historická xylotéka (sbírka dřevin). Část výstavy bude věnována domácímu zpracování. K vidění budou tinktury, masti, likéry a další léčebné prostředky získávané ze stromů a keřů. Atmosféru podtrhnou stromové mandaly výtvarnice Daniely Foltýnové a pro děti bude k dispozici interaktivní lesní koutek.

K výstavě jsou připraveny také komentované prohlídky a doprovodný program pro školy i celé rodiny.
První komentovaná prohlídka pro celou rodinu se uskuteční hned 20. dubna v 16.00 hodin. Těšit se můžete na povídaní o léčivých stromech s kurátorkou výstavy Petrou Hanákovou, které doplní ukázky toho, co nám příroda aktuálně nabízí. Pro děti bude během komentované prohlídky připravena tvořivá dílna. Prohlídka je zahrnuta v ceně vstupného do výstavy. Další komentované prohlídky se uskuteční 3. května, 7. a 21. června.

Dílna pro děti i dospělé „Byliny v muzeu – jarní léčivé stromy" přiblíží návštěvníkům, jak můžeme využít naše dřeviny pro své zdraví, jak je rozpoznáme a co vše si z nich můžeme připravit. „Budeme vyrábět sirup, tinkturu, ochutnáme jarní planou kuchyni. Součástí dílny bude komentovaná prohlídka výstavy Léčivé stromy. Dílna se koná 12. května od 14 do 17 hodin. Počet míst na dílně je omezený, proto doporučujeme rezervaci místa na tel: 573 032 319-21 nebo e-mailu objednávky.skoly@seznam.cz," doplnila Jana Trnčáková z oddělení muzejní pedagogiky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Vstupné na dílnu je 90 Kč.

Pro milovníky bylinek je připravena také přednáška Mgr. Jarmily Podhorné „Byliny léčí" v úterý 15. května v 17:00 hodin, Přední odbornice v léčbě pupeny přiblíží poznatky z alternativní medicíny a bylinné léčby. Vstupné 30 Kč, snížené 20 Kč.

Více informací k výstavám a doprovodnému programu najdete na www.14-15.cz a www.muzeum-zlin.cz.

Kontakt:
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
E-mail: alena.babicova@14-15.cz
Tel: +420 573 032 120