18. 4. 2018

Festival Literární jaro Zlín 2018 je věnován inspirativním ženám

Již 9. ročník Literárního jara Zlín 2018 navazuje na tradici literárních festivalů Literární květen a L!TERRA. Festival se zaměřuje na autorská čtení, moderované besedy se spisovateli, představení právě vydaných knih a setkání s literárními osobnostmi. Návštěvníci se mohou zapojit do diskuzí o literatuře, zhlédnout divadelní představení a výstavu, zúčastnit se čtení pod širým nebem. Tématem letošního ročníku jsou INSPIRATIVNÍ ŽENY.


Hlavním organizátorem festivalu je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, záštitu nad festivalem převzali Miroslav Kašný, člen Rady Zlínského kraje, Jiří Korec, náměstek primátora města Zlína, a České centrum Mezinárodního PEN klubu s odbornou garancí Antonína Bajaji. Festival se koná za finanční podpory Zlínského kraje a statutárního města Zlína.

Literární jaro Zlín 2018 bude zahájeno 23. dubna v 17 hodin autorským čtením a besedou se spisovatelkami Jakubou Katalpou a Petrou Dvořákovou v kavárně ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Moderátorem pořadu Ženy o ženách bude Martin Stöhr z nakladatelství Host a o hudební doprovod se postará zlínská muzikantka Eliška Lajdová.

V úterý 24. dubna v 17 hodin se můžete těšit na historky z hereckého podsvětí Marie Doležalové Kafe a cigárko v podání Gustava Haška a Barbory Jánové v rámci populárního scénického čtení LiStOVáNí.

Literární jaro každoročně věnuje pořad také dětem. Pod vedením psycholožky a autorky knih pro děti Zuzany Pospíšilové si žáci základních škol vyzkouší, že Ten kdo radost rozdává, ten ji také dostává. Dvě besedy plné příběhů a her se uskuteční 25. dubna v 9 a v 10 hodin.

Fanoušci Betty MacDonald si určitě nenechají ujít Čtení v parku 25. dubna od 17 hodin. Z oblíbeného autobiografického románu Vejce a já budou předčítat Romana Julinová, Blanka Kovandová, knihovníci i samotní posluchači za hudebního doprovodu ZUŠ Zlín – Jižní Svahy.

Knize Nejlepší české básně 2017 bude věnována beseda se Sylvou Fischerovou, editorkou knihy, a Jitkou N. Srbovou 27. dubna od 17 hodin. Pořadem provede moderátor Martin Stöhr a o hudební doprovod se postará kapela Marnatosnaha.

Tradičně nebude chybět ani panelová diskuze pro odbornou veřejnost, tentokrát s Petrem Eliášem, šéfredaktorem nakladatelství Albatros, a Lucií Šavlíkovou, šéfredaktorkou nakladatelství Pikola v rámci společnosti Euromedia Group a. s. Diskuze se uskuteční 2. května od 9 hodin. Ve stejný den od 17 hodin se bude konat beseda s publicistkou Magdou Jogheeovou a ilustrátorkou Alžbetou Vlčkovou, na které představí knihu fejetonů Je na kostele stále pět?. Moderátorem obou pořadů bude Martin Pášma.

Festival bude zakončen 3. května v 17 hodin autorským čtením spisovatelky a scenáristky Petry Soukupové z její nové knihy Nejlepší pro všechny. Večerem provede šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík, hudební doprovod zajistí ZUŠ Zlín – Jižní Svahy.

Více informací o programu i autorech najdete na www.literarnijaro.cz a na www.facebook.com/literarnijaro.

Předprodej vstupenek na program Ženy o ženách, LiStOVáNí a Nejlepší pro všechny je možný na recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

Kontakt:
Mgr. Gabriela Winklerová
Projektová manažerka, komunikace s veřejností
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, příspěvková organizace
Tel.: 573 032 505, 734 860 722
E-mail: winklerova@kfbz.cz

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
Tel: 736 505 513
E-mail: alena.babicova@14-15.cz