18. 6. 2018

Hrad Malenovice znovu otvírá svou bránu

Po rozsáhlé rekonstrukci se hrad Malenovice opět otvírá návštěvníkům. V sobotu 23. června připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně akci (H)radovánky, která kromě prohlídek hradu a oblíbené zoologické expozice nabídne od 10 do 16 hodin bohatý program pro děti i dospělé. K vidění budou také dvě nové výstavy na hájence.


„Kromě samotného otevření hradu jsme chtěli návštěvníkům nabínout i něco víc. Uvidí tedy sokolníky, historické kostýmy, vyzkouší si střelbu z kuše a luku a své aktivity budou mít připraveny i děti – třeba tvorbu figurek z vizovického těsta", uvedla Silvie Lečíková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Zároveň budou zahájeny dvě nové výstavy na hájence, a to Vizovické pečivo a Lidová architektura v Praze.

Drobné figurální pečivo, jež má ve Vizovicích více jak stoletou tradici, která přetrvává do dnešních dnů, mohou návštěvníci až do prosince vidět na výstavě s příznačným názvem Vizovické pečivo. „Výstava seznámí s okolnostmi vzniku nejedlého pečiva a prezentuje jeho jednotlivé výrobce a jejich produkci pocházející ze sbírky muzea, doplněnou soudobou výrobou vizovických tvůrců. Výstava tak poskytne ucelený pohled na historii, vývoj i dnešní stav produkce ve Vizovicích," doplnila Jana Koštuříková, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. V sobotu 8. září se v rámci výstavy uskuteční celodení kurz pečení vizovického pečiva.

Výstava Lidová architektura v Praze na deseti výstavních panelech představí až do konce září v obrazech, fotografiích, plánech a příbězích jedinečnou tvář lidových staveb zachovaných dosud ve vesnických památkových rezervacích a vesnických památkových zónách v hlavním městě České republiky.

Kromě běžných prohlídek, stálých expozic a sezónních výstav je během léta na hradě pro malé i velké návštěvníky připravena řada akcí. Od 8. července do 28. srpna si mohou rodiče s dětmi objednat speciální dětské prohlídky hradu, kdy je hradem provedou pohádkové bytosti. V sobotu 14. července a 18. srpna se od 20 do 23 hodin uskuteční noční prohlídky se středověkými šermíři a tanci.

Na podzim ožije hrad řemesly a slavnostmi. V sobotu 8. září od 10 do 21 hodin bude plný starých řemesel. Připraveny jsou ukázky pečení chleba v peci, tavba železné rudy, ukázky kovářské práce nebo tvořivá dílna pro děti.
Druhá říjnová sobota pak bude patřit slavnostem vína a o týden později se na hradě uskuteční pouť ke svatému Vendelínovi. Již tradiční Vánoční jarmark se opět vrátí na hrad v sobotu 1. prosince.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz a www.14-15.cz

Kontakt:
Ing. Silvie Lečíková
Vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz
Tel:734 769 971

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: alena.babicova@14-15.cz
Tel: +420 736 505 513

 

Foto: archiv MJVM ve Zlíně