29. 8. 2018

Zlínské muzeum představí historii lázeňské léčby

Výstava „Obrázky z historie lázeňské léčby" představí v krátkých kapitolách různá témata z historie lázeňské léčby v Luhačovicích, od lidového léčitelství a počátků lázeňské péče až po modernizaci lázeňství. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 6. září v 17 hodin a k vidění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 18. listopadu. Na vernisáži vystoupí smíšený pěvecký sbor Janáček Luhačovice.


Výstava se bude zabývat osobnostmi lázeňských lékařů, jejich léčebnými metodami a principy přírodní léčby v luhačovických lázních. 

„Těžištěm výstavy je obrazová část, která představuje unikátní archivní fotografie lázeňských procedur a luhačovických scenerií, zejména od vyhlášené pražské firmy Bruner-Dvořák," uvedla kurátorka výstavy PhDr. Blanka Petráková. Snímky pochází zejména z fotoarchivu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně – Muzea luhačovického Zálesí, ale také z Moravského zemského archivu a ze Sbírky Scheufler historika fotografie Pavla Scheuflera.


„Z trojrozměrných exponátů představí výstava např. zkamenělý kmen lípy, který sloužil při čerpání luhačovické minerální vody lovcům mamutů, dřevěné potrubí, pomocí něhož byla v 19. století přiváděna voda do minerálních lázní, sbírku lázeňských pohárků a pítek, historické etikety luhačovických minerálek a vybavení lázeňské zubařské ordinace z doby těsně po první světové válce," doplnila kurátorka výstavy.


K výstavě připravilo muzeum řadu doprovodných programů pro školy i veřejnost. K zakoupení bude v muzeu i publikace Obrázky z lázní, která přestavuje Luhačovice před 100 lety objektivem Brunera-Dvořáka.


Lázním Luhačovice se bude věnovat také připravovaná výstava „Nová doba - nový život - meziválečná architektura v lázních Luhačovice 1918 – 1948" v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, která seznámí veřejnost s architektonickým děním v období první republiky. K vidění bude v 1. podlaží budovy 14 od 19. září do 25. listopadu.

Více informací na www.14-15.cz, www.muzeum-zlin.cz a www.galeriezlin.cz

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
E-mail: alena.babicova@14-15.cz
Tel: +420 736 505 513

PhDr. Blanka Petráková
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně - Muzeum luhačovického Zálesí
E-mail:muzeum.luhacovice@seznam.cz
Tel: +420 606 250 786