30. 8. 2018

Krajská galerie se rozloučí s výstavou děl Natálie Schmidtové promítáním art brut filmů

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila pro návštěvníky 5. září podvečer věnovaný projekci tří filmových snímků uvedených na přehlídce Art brut film Olomouc. Projekce se koná u příležitosti ukončení výstavy Natálie Schmidtová (1895 – 1981): Vzpomínky a sny. Výstavu děl této významné představitelky světového „primitivního umění", autorky na pomezí naivního umění, která svou tvorbou měla blízko k art brut, mohou lidé navštívit v 1. podlaží budovy 14 už jen do 9. září.


„Projekce filmů má podtitul „Poutníci fantazií". Právě imaginaci, originální kreativitu a hledání sebevyjádření spontánních tvůrců lze považovat za určující rysy tvorby nazývané art brut. Sběratel a organizátor olomoucké přehlídky Art brut film Pavel Konečný v úvodním slovu představí tři filmy s názvy: Dřevo, kámen, Betón, La Sérénité sans carburant/Volně plynoucí klid a Filippo dale mille teste /Filipových tisíc hlav," pozval na akci Václav Mílek, kurátor výstavy a ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Film Dřevo, kámen, betón od režiséra Jána Ivána z roku 1971 získal na bratislavském Insitafilmu v roce 1972 cenu Grand prix. Komentuje ústy herce Miroslava Horníčka pozoruhodnou tvorbu tří českých spontánních tvůrců: Vincence Navrátila, Václava Kudery a Františka Jáicha.

Film francouzské režisérky a herečky Marie Famulicki La Sérénité sans carburant/Volně plynoucí klid z roku 2004 je citlivým portrétem sardinské spontánní malířky jménem Bonaria Manca, zdobící interiér svého domu pozoruhodnými malbami. Její dílo je jakousi vzdálenou obdobou tvorby Natálie Schmidtové založené na stejné emocionální vlně silného vztahu k dětství a k přírodě.

Poslední snímek italské režisérky Laury Schimmenti Filippo dale mille teste/Filipových tisíc hlav z roku 2006 zavede diváky na jižní Sicílii, kde se seznámí se zahradou obývanou tisíci úchvatných kamenných hlav marginálního tvůrce Filippo Bentivegni, který je svým dílem také zastoupen ve sbírce Jeana Dubufetta, umístěné dnes ve švýcarském Lausanne.
Dvouhodinová projekce se uskuteční v kavárně 15. budovy ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Začátek je v 18 hodin.

Výstava Natálie Schmidtová (1895 – 1981): Vzpomínky a sny představuje více než tři desítky jejich děl, kdy se jedná převážně o malby temperou na lepence či papíře, členěné podle autorčiných oblíbených námětových okruhů. Výraznější prostor je věnován dílům ze čtyřicátých let 20. století, která se pravděpodobně pojí s jejím zlínským pobytem.
Více informací naleznete na www.14-15.cz a www.galeriezlin.cz.


Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
E-mail: alena.babicova@14-15.cz
Tel: +420 736 505 513