23. 10. 2018

Krajská knihovna připravila výstavu Knihy našich prarodičů

Výstava Knihy našich prarodičů s podtitulem Literatura pro děti prvorepublikové éry bude od začátku listopadu k vidění v prostorách Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Vernisáž se uskuteční ve středu 31. 10. 2018 od 16 hodin ve vstupní hale 15. budovy. Vedle výstavy se projekt skládá z několika dalších aktivit, jimiž jsou anketa, odborná přednáška a program prosincového Dne pro dětskou knihu. Krajská knihovna se projektem připojuje k oslavám 100. výročí vzniku Československa.


Výstava Knihy našich prarodičů představí české knihy pro děti, které se v období první republiky vydávaly a četly. Vychází z výsledků ankety „Knihy našich prarodičů čteme i dnes", jež probíhala od května do října letošního roku, v níž mohli hlasující vybírat z 13 titulů poprvé vydaných mezi lety 1918–1938. V tomto období se zrodila např. Dášeňka, knižně byli vydáni Lovci mamutů, Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka, děti se tehdy poprvé setkávají s Ferdou Mravencem, kocourem Mikešem, Gabrou a Málinkou či Kájou Maříkem.
Do ankety se zapojilo 395 hlasujících, výsledkům ankety a povídání o těchto knihách je věnována část výstavních panelů.

„Vedle titulů z ankety výstava představuje knihy pro děti prvorepublikové éry napříč žánry, nechybí dobové ilustrace, periodika pro děti, materiály o nakladatelích, kteří dětské knihy vydávali. Zajímavé jsou rovněž překlady těchto děl do jiných jazyků. Nezapomeneme připomenout ani regionální autory," uvádí knihovnice Pavla Částková, spoluautorka výstavy.

Na vernisáži výstavy ve středu 31. října 2018 v 16 hodin si návštěvníci budou moci ve vstupní hale prohlédnout 20 výstavních panelů. Část výstavy bude k vidění také ve vitrínách ve 3. a 4. poschodí knihovny, kde budou vystaveny knihy nejen z knihovního fondu krajské knihovny, ale také z jiných knihoven a institucí, jež je laskavě pro tuto příležitost zapůjčily. Na vernisáži zahraje na akordeon jeden z největších hudebních talentů v Česku Martin Kot z Napajedel. Ve svých šestnácti letech je držitelem mnoha českých i zahraničních ocenění.

„Výstava má i interaktivní prvek," slibuje ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně PhDr. Zdeňka Friedlová a dodává: „Je jím magnetická skládačka zapůjčená z Knihovny Jiřího Mahena v Brně s motivem vytvořeným Ondřejem Sekorou. Tu si budou děti moci poskládat v dětském oddělení knihovny po celou dobu trvání výstavy."

Výstava je koncipována jako putovní. V krajské knihovně bude ke zhlédnutí do konce prosince, poté budou výstavní panely nabídnuty dalším knihovnám či institucím k zapůjčení.

Projekt byl finančně podpořen z dotace Ministerstva kultury České republiky.

Podrobnější informace najdete na webových stránkách knihovny www.kfbz.cz.

Kontakt:
Mgr. Veronika Takácsová
Vedoucí oddělení Informačního a referenčního centra, garant výstavy
Tel.: 573 032 514, e-mail: takacsova@kfbz.cz

Bc. Pavla Částková
Knihovnice v oddělení Informačního a referenčního centra, spoluautorka výstavy
Tel.: 573 032 532, 606 521 673, e-mail: castkova@kfbz.cz

Mgr. Gabriela Winklerová
Projektová manažerka, komunikace s veřejností
Tel.: 573 032 505, 734 860 722, e-mail: winklerova@kfbz.cz

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
www.14-15.cz