4. 12. 2018

Zlínská galerie představí dílo finského architekta Alvara Aalta

Nová výstava v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně s názvem „Aaltova příroda" se zaměřuje na méně známé a lehce opomíjené období v tvorbě známého finského architekta. Výstava bude zahájena vernisáží 4. prosince v 17 hodin. K vidění bude v prostorách galerie v kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT do 10. března 2019.


Alvar Aalto byl významný finský architekt a designér. Jeho tvorba měla široký rozsah nejen v oboru architektury, ale věnoval se také designu nábytku, skla či šperků. „Jeho fascinace tradiční finskou architekturou, kosmopolitní založení a hledání rovnováhy mezi člověkem, přírodou a stavbami ho zavedly k japonské stavební tradici," uvedla kurátorka výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Ladislava Horňáková.

„Výstava se zaměřuje na méně známé a lehce opomíjené období v tvorbě architekta, u něhož se ve 30. letech projevil velký zájem o tradiční japonskou architekturu. Inspirován jejími myšlenkami a ideály hledal v době standardizace návrat k přírodě a člověku. Dvě nejvýznamnější ukázky syntézy přejatých myšlenek a vzorů představuje Aaltův návrh vlastního domu a studia Munkkiniemi z roku 1936 a vila Mairea z roku 1939," doplnila Ladislava Horňáková.

Výstava ve zlínské galerii je reprízou prezentace, která vznikla v rámci mezinárodního festivalu architektury, designu a umění Archikultura, pořádaném ostravským Kabinetem architektury ve spolupráci s Universitou Aalto v Espoo ve Finsku. Jejím cílem je poskytnout návštěvníkům představu, jakou úlohu hrála lidová tradice v japonském a finském stavitelství v díle Alvara Aalta ve 30. letech minulého století.

Více informací na www.galeriezlin.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
E-mail: alena.babicova@14-15.cz
Tel: +420 736 505 513