7. 12. 2018

Krajská galerie bude hostit výstavu děl Milana Knížáka

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky na výstavu Milana Knížáka, mezinárodně uznávané umělecké osobnosti a člena světové avantgardní skupiny FLUXUS. Výstava prostřednictvím obrazů, objektů a dokumentů akcí představí stěžejní aspekty autorova díla. Zahájena bude vernisáží v úterý 11. prosince v 17 hodin za přítomnosti Milana Knížáka. K vidění bude v prostorách galerie v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT do 3. února 2019.


„Výstava zvaná Milan Knížák – Žít jinak! je koncipována jako „neúplná retrospektiva" zaměřená především na výtvarnou část Knížákova díla, přičemž sleduje zejména jeho práci s textem v tomto médiu. Je totiž v povaze autorova obsáhlého, tradiční kategorie překračujícího a přitom vnitřně sourodého díla, že i určitý nutný fragment přesvědčivě reprezentuje celý smysl Knížákovy tvorby, která znamená zásadní průlom v umělecké praxi od 60. let 20. století," uvedla Rea Michalová, autorka výstavy.

Prostřednictvím dokumentárních panelů budou k vidění Knížakovy slavné akce z 60. a 70. let, jimiž se trvale zapsal do dějin nejen českého umění. Výstava nabídne i známá díla z počátku 90. let jako Mutanti či Černá Václavka. Autorův návrat ke klasickému médiu malby pak ukazují početné obrazy vzniklé v novém miléniu.

Milan Knížák (*1940) patří k tvůrcům, kteří výrazně zasáhli do světa českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. „Jeho dílo i postoje stále fascinují a zároveň dráždí svou neskrývanou přímočarostí. Tvorbou i osobností nastavil české společnosti zrcadlo, jehož obraz nebyl po chuti všem, ale z pohledu autora byl bytostně pravdivý. A jeho přístup, nebýt konformní, ale dělat vše za každou cenu jinak, je patrný i na naší výstavě," doplnil Ivan Bergmann, kurátor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Na výstavě bude k zakoupení dvojjazyčná publikace se stejnojmenným názvem Milan Knížák, Žít jinak - To Live Otherwise, na jejímž vzniku se kromě zlínské galerie podílely Galerie umění Karlovy Vary, Dům umění v Opavě a Galerie Klatovy / Klenová, v nichž výstava Milana Knížáka již byla v určitých obměnách k vidění či teprve bude.

V rámci doprovodného programu je připravena komentovaná prohlídka výstavy s Milanem Knížákem, která se uskuteční 11. ledna v 16 hodin. Po ní bude následovat od 18.30 hodin večer poesie Básníci v Prostoru Zlín, který bude poeticky doprovázet výstavu za autorovy účasti. Hostem večera bude Jaroslav Kovanda.

Více informací na www.galeriezlin.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o
E-mail: alena.babicova@14-15.cz
Tel:  +420 736 505 513

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.