21. 1. 2019

Krajská galerie zve na koncert i novou výstavu

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky na koncert legendární undergroundové skupiny Aktual, který se uskuteční v pátek 1. února od 19.30 v kavárně ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Koncert je doprovodným programem k aktuální výstavě Milan Knížák – Žít jinak!. Návštěvníci mohou zároveň zhlédnout i novou výstavu slovensko-maďarského autora Petra Rónaie v grafickém kabinetu galerie pojmenovanou Náletová dřevina. Ta je k vidění do 24. března 2019.


"Rónai vystavuje několik desítek svých děl postavených na fenoménu citace autorů ze světových dějin umění, přičemž v pozadí projektu bude rezonovat otázka, proč se nám ani do roku 2019 nepodařilo najít vlastní a zároveň relevantní společný narativ pro poválečné vizuální umění střední Evropy. Jde o svéráznou diskusi s jedním z normalizačních projevů Gustáva Husáka, ve kterém z ideologického hlediska kritizuje přejímání výtvarných strategií ze západního umění v průběhu 60. let 20. století," pozval na výstavu Richard Gregor, kurátor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

V rámci doprovodného programu se v úterý 12. února v 17 hodin uskuteční komentovaná prohlídka výstavy s výkladem kurátora.

Výstava „Milan Knížák – Žít jinak!" prostřednictvím obrazů, objektů a dokumentů akcí představuje stěžejní aspekty autorova díla. Pro jeho příznivce připravila galerie na první únorový večer koncert skupiny Aktual v jejímž čele stojí Milan Knížák. Členy rockové skupiny Aktual, založené v roce 1967, byli kromě Milana Knížáka kytaristé Pavel Tichý a Ivan Čori a posléze bubeník Jan Mach. V této sestavě hráli s přestávkou až do roku 1972. „Charakteristickým bylo pro kapelu využívání nejrůznějších ruchových nástrojů, např. sirény, kolejnice, kbelíky naplněné sklem. Milan Knížák dokonce na pódiu štípal dříví. Regulérním nástrojem pro ně byla i motorka. Nejsilnější stránkou repertoáru Aktualu jsou dodnes texty. I když se dotýkají doby a kritizují, nikdy nepůsobí jako antiagitka a mají především humor. Aktual je veselá muzika. Písně Miluju tebe a Lenina, Děti bolševismu a zejména Atentát na kulturu se staly legendárními," uvedl kurátor výstavy Milana Knížáka Ivan Bergmann z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Po roce 1990 se skupina vrátila ve změněné sestavě a od roku 2003 koncertuje i naživo. V současnosti hraje skupina ve složení: Milan Knížák - zpěv, Jan Priester - kytara, Pavel Cigánek - housle a vrtačka, Jan Pech - violoncello, Pavel Porkert – baskytara
a bubeník František Hönig.

Lístky na koncert jsou již v předprodeji na recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU za 99 Kč, na místě pak za 129 Kč.
Více informací na www.galeriezlin.cz a www.14-15.cz.

KONCERT SKUPINY AKTUAL JE ZRUŠEN Z DŮVODU NEMOCI MILANA KNIZAKA!

 

Kontakt:
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín