5. 3. 2019

Lukáš Hejlík a Eva Kantůrková ozdobí Březen měsíc čtenářů v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně se opět po roce zapojuje do celostátní akce BŘEZEN MĚSÍC ČTENÁŘŮ, kterou pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Akcím letošního ročníku budou vévodit vystoupení spisovatelky Evy Kantůrkové či představení herce Lukáše Hejlíka. Dalšími pořady udělá krajská knihovna radost například příznivcům cestování, hudby a dokonce sportu.


Ve středu 6. března se uskuteční další díl z cyklu Aktivně s knihovnou věnovaný japonskému umění sebeobrany – Aikidu. Členové i nově vítaní účastníci Klubu milovníků knih budou mít ve středu 13. března příležitost u kávy diskutovat nad knihami o regionální literatuře. Ve čtvrtek 14. března bude na programu oblíbené LiStOVáNí Lukáše Hejlíka, herce a propagátora literatury i čtenářství, tentokrát knihou Frederika Backamana Co by můj syn měl vědět o světě. Radim Bačuvčík představí 20. března Hudbu středověku - vývoj církevní a světské hudby od nejstarších projevů a památek až po období gotiky - v dalším díle cyklu hudebního přednáškového cyklu. Cestovatel Robert Bazika posluchače provede ve středu 27. března málo známým nepálským královstvím Mustang - unikátním koutem světa úžasných lidí a nekonečně krásné přírody.
Vzácným hostem ve Zlíně bude Eva Kantůrková, renomovaná česká prozaička a scénáristka, autorka historické studie Jan Hus, scénáře k filmu Roberta Sedláčka Jan Palach, či románu s autobiografickými prvky Přítelkyně z domu smutku. V knihovně ve čtvrtek 28. března představí svou poslední knihu O jinakosti, o níž bude diskutovat s redaktorem a pedagogem dr. Karlem Miličkou.
Březnový program v pátek 29. března uzavře oblíbený Večer s Andersenem. „Všichni víme, že dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje - knihy soupeří s mnoha akčními lákadly od televizí, chytrých telefonů po počítače. My chceme dětem ukázat, že číst je veliké dobrodružství a zábava," osvětluje zapojení do projektu vedoucí oddělení pro děti Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Jana Hoferková. Letošním tématem ve Zlíně bude „Škola detektivů" - pátraní po knihách a v knihách největšího českého nakladatelství Albatros. Pro děti je připraven (v Ústřední knihovně, v obvodní knihovně Jižní Svahy a na pobočce Podlesí) ve spolupráci s Policií České republiky zábavný podvečer plný her, kvízů, čtení a povídání, na němž nebudou chybět skuteční kriminalisté.
První Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v dětském oddělení Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Od roku 2001 se pořádá po celé České republice pod záštitou Klubu dětských knihoven. Akce se postupně rozšířila i za hranice naší republiky, například do Polska, Rakouska, Německa a dalších zemí. Kromě knihoven se akce účastní i školy, školky, domy dětí, spolky a další zařízení. I ve zlínské knihovně zájem o program rok od roku stoupá, proto je nutná včasná rezervace účasti.

Další, také již tradiční březnovou akcí českých knihoven, je oceňování nejlepších čtenářů. Letošní rok bude věnován Mistrům četby – mužům. Čtenář s nejvyšším počtem výpůjček bude oceněn i v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. „Podle loňského průzkumu čtenářství se opět prokázalo, že ženy čtou daleko více než muži a my chceme muže ve čtenářství podpořit! V průběhu března 2019 budou vybráni mistři četby nejen  z jednotlivých knihoven, ale také všech krajů a celostátní vítěz bude slavnostně představen v přímém přenosu České televize v rámci předávání cen Magnesia Litera 2019," představuje zaměření letošního ročníku Března měsíce čtenářů Dagmar Marušáková, vedoucí útvaru služeb Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

Mistři četby – muži i ženy budou moci v průběhu celého března své literární znalosti testovat prostřednictvím populárního literárního kvízu - březnové šifry, jež bude probíhat na webových stránkách knihovny
a Facebooku.

Podrobnosti k uvedeným akcím a kompletní program knihovny najdete na webu knihovny www.kfbz.cz.

Kontakt:
Mgr. Gabriela Winklerová
Projektová manažerka, komunikace s veřejností
tel.: 573 032 505, 734 860 722, e-mail: winklerova@kfbz.cz
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
www.kfbz.cz

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
www.14-15.cz

 

Úvodní obrázek: Fotografie Gustava Frištenského byla použita s laskavým svolením Mgr. Zdeny Frištenské.