1. 4. 2019

Krajská galerie představí Mezinárodní bytovou soutěž firmy Baťa v roce 1935

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila novou výstavu, která formou původní fotografické a plánové dokumentace a řady archivních materiálů přiblíží významnou Baťovu mezinárodní veřejnou bytovou soutěž, která byla vyhlášena v lednu 1935. Výstava bude k vidění v grafickém kabinetu galerie ve 14. budově krajského kulturně vzdělávacího centra 14|15 BAŤŮV INSTITUT od 3. dubna do 9. června. Vernisáž výstavy se uskuteční 2. dubna v 17 hodin.


Výstava ve zlínské galerii upozorňuje na významnou mezinárodní soutěž v meziválečném období.
„Na přelomu 20. a 30. minulého století proběhlo v Evropě několik unikátních výstav moderního bydlení. Také ve Zlíně byla v lednu roku 1935 vyhlášena firmou Baťa mezinárodní bytová soutěž, od níž se očekávalo získání optimálních plánů na stavbu nejmodernějších a současně levných a účelně dispozičně vyřešených bytů i s rozestavěním nábytku. Bylo osloveno 550 firem a přihlášeno 289 návrhů z českých zemí i ze zahraničí. V porotě zasedali významní představitelé firmy i přední architekti, například Le Corbusier, Pavel Janák, F. L. Gahura, Dušan Jurkovič. Vybrané čtyři návrhy byly v rekordním čase jednoho měsíce realizovány ve čtvrti Nad Ovčírnou. Vzorové domky se staly významnou součástí prezentace zlínského stavebnictví pro účastníky Mezinárodního kongresu bytové péče v Praze, kteří v rámci programu navštívili i Zlín. Byly dokladem rychlosti a nízkých stavebních nákladů firemní výstavby. Přesto, že nedošlo k sériovému využití návrhů, je zlínská bytová kolonie spolu s brněnskou kolonií Nový dům jedním z výsledků teorií o minimalistickém bydlení v rámci meziválečného Československa," uvedla Ladislava Horňáková, autorka výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Na výstavě bude k vidění původní fotografická a plánová dokumentace, filmový záznam, dobové publikace a tiskoviny i řada archivních materiálů.
„Mimo realizované plány se pro výstavu podařilo dohledat i některé z oceněných, ale neuskutečněných soutěžních projektů. Byly to například zajímavě koncipované soutěžní byty od Josefa Kranze, Jaroslava Koska, na základě vědecké metody architektonické práce vypracované studie členů PAS (Pracovní architektonické skupiny) – Karla Janů, Jiřího Štursy a Jiřího Voženílka a nesoutěžní skica od slavného architekta Le Corbusiera," doplnila Ladislava Horňáková.


Souběžně s touto výstavou mohou lidé navštívit ve stálé galerijní expozici také výstavu ateliérových prací studentů Fakulty architektury VUT v Brně pojmenovanou „Manufaktura dnes - průhledné město a továrna na sny". Výstava představí řešené lokality v sousedství baťovského centra Zlína, mezi Velkým kinem a obytnou čtvrtí Letná. Zahrnovat bude také modely, které doplní urbanistické studie.


Více informací naleznete na www.galeriezlin.cz a www.14-15.cz.


Kontakt:
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

 

Úvodní obrázek: Bytová kolonie Nad Ovčírnou, foto: Dalibor Novotný