9. 5. 2019

Hrad Malenovice slavnostně zahájí návštěvní sezónu

V sobotu 11. května od 10 do 16 hodin připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně akci (H)radovánky – slavnostní zahájení návštěvní sezóny na hradě s doprovodným programem pro děti i dospělé. K vidění budou také nové sezónní výstavy na hájence.


Hrad Malenovice je významná památka ceněná především pro svou bohatou stavební historii. Hrad založený v polovině 14. století moravským markrabětem a bratrem Karla IV. Janem Jindřichem dnes nabízí částečně vybavené hradní interiéry a přístupná je i hradní věž.

„Součástí prohlídky je i návštěva zoologické expozice „Zvířata na Zemi a člověk" nebo expozic „Řemesla starých Malenovic" a „Dřevo, proutí, sláma". Novinkou sezóny je malá expozice „Hostinec našich pradědečků". Pro návštěvníky je kromě prohlídek hradu připraven také zábavný program. V 10 hodin vystoupí dětský pěvecký sbor Čamlíci z 11. ZŠ, pro děti je po celý den připravena vyšívací dílna, další dětské kratochvíle a zájemci si budou moci zastřílet z luku a kuše," pozvala na akci Silvie Lečíková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. V průběhu roku se na hradě konají i velké akce pro veřejnost, z nichž nejoblíbenější jsou během prázdnin noční prohlídky a nedělní dětské prohlídky nebo v září „Řemesla na hradě".

V přílehlé hájence se v sobotu ve 13 hodin uskuteční vernisáž výstavy „Valašský krúžek Malenovice", která představí významný fenomén kulturního a společenského života Malenovic 2. poloviny
20. století. Návštěvníci mohou zde vidět také panelovou výstavu „Vzpomínání bez vzdychání", která je věnovaná osobnosti PhDr. Karla Pavlištíka, etnografa Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a jednoho z autorů stálé expozice „Dřevo, proutí, sláma".

Právě PhDr. Karlu Pavlištíkovi je také věnován jeden z mladých stromků, které Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vysadilo v předhradí. Jeho švestku doplňuje jabloň pro Ing. Jiřího Hanzelku a oskeruše pro Ing. Miroslava Zikmunda jako symbol dlouhověkosti.

Více informací naleznete na www.muzeum-zlin.cz.

Kontakt:

Ing. Silvie Lečíková
Vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz
Tel:734 769 971

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: alena.babicova@14-15.cz
Tel: +420 736 505 513