5. 6. 2019

Brýlovky a cwaky téměř nevidomého fotografa Lubomíra Pavelčáka zdobí krajskou knihovnu

V pondělí 3. června byla v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně zahájena výstava fotografií Lubomíra Pavelčáka "Nevidět neznamená nevnímat". Téměř nevidomý autor, který si kvůli svému handicapu s nadsázkou říká Lichoočko, představil své krásné a neobvyklé fotografie, kterým skromně říká "cwaky". Jeho typickým rukopisem jsou takzvané "brýlovky", které vytváří skrz své brýle a kterými zaujal také odbornou porotu různých soutěží.


„Fotoaparát jsem původně začal používat jako nutnost, když jsem se potřeboval na cokoli podívat, na ceny v obchodě, jízdní řád na zastávce a podobně. Postupně se pak stal mou neoddělitelnou součástí.", vysvětluje Lubomír, jak se navzdory svému handicapu dostal k fotografování. „Kvůli vadě zraku si nemohu vychutnat některé okamžiky jako běžní lidé a díky fotoaparátu se mohu podívat, kde jsem byl a co se tam dělo. Později jsem některé fotografie ukázal mým kamarádům a ti mi řekli, že na to, jak špatně vidím, jsou opravdu skvělé. Líbí se jim pojetí fotografií, konkrétně způsob, jakým svět vidím a zachycuji. A při příležitosti, kdy mi kamarád půjčil svou digitální zrcadlovku, jsem kouzlu focení úplně propadl a začal jsem fotit intenzivněji."

I přes nepřízeň osudu Lubomír Pavelčák žije aktivním životem. Coby zapálený cestovatel fotografie pořizuje nejen u nás, ale i na svých toulkách v zahraničí, pravidelně vystavuje a publikuje. Hraje na baskytaru v kapelách Ostband a R-Company.

Výstava je pořádána v rámci Dnů umění nevidomých na Moravě, které již od roku 1995 každoročně organizuje Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. (SONS). Vernisáže výstavy se ve Zlíně zúčastnil také prezident SONS Václav Polášek a koordinátorka festivalu DUN a Tyfloart Dagmar Filgasová. Hudební doprovod přednesl nevidomý zpěvák a kytarista Zdeněk Hradil, který dále v rámci Dnů umění nevidomých bude mít tento pátek 7. června od 10 hodin v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně koncert společně s baskytaristou Jaroslavem Ticháčkem.

Výstava bude v krajské knihovně přístupná až do 29. června. Vstup je zdarma.

Kontakt:
Mgr. Gabriela Winklerová
Projektová manažerka
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
+420 573 032 505; +420 734 860 722
www.kfbz.cz / www.facebook.com/zlinknihovna

Úvodní foto: archiv KFBZ