27. 6. 2019

Ve zlínském muzeu budou zdobit látky i vyšívat

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo pro dětské i dospělé návštěvníky tvořivé dílny vztahující se k výstavě replik historických oděvů „Jsou hrdí, tuze vznešení a přenádherně odění".


První z tvořivých dílen pojmenovaná „Řemeslná dílna na královském dvoře" se uskuteční již 2. července od 10 hodin.
„Ve výstavě replik historických oděvů se vrátíme do dávných dob, kdy lidé vyráběli i zdobili látky ručně. Jako zruční řemeslníci si vyzkoušíme nejrůznější textilní techniky, například tkaní, plstění, pletení šňůrek, vyšívání nebo tisk na látku," přiblížila program Adéla Šimová z oddělení muzejní pedagogiky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Na „Krejčovské dílně na královském dvoře", která se uskuteční 6. srpna od 10 hodin, obklopí návštěvníky nádherné oděvy a drahé látky. Stanou se královskými krejčími, kteří ušijí a ozdobí elegantní kabelku nebo měšec na peníze. Obě dílny jsou určené pro děti starší 6 let a dospělé.

Sama výstava nabídne pohled na více než třicet replik historických oděvů Martiny Hřibové a Hany Poláškové, které jsou zhotoveny s co největší přesností podle skutečných oděvů evropské aristokracie od 13. do 18. století. Oděvy doplňují texty charakterizující odívání v různých časových obdobích a shrnující evropské události od 13. do počátku 19. století. Součástí výstavy je i řemeslná část, která nabízí ukázky textilních surovin, barvení a zpracování látek, ukázky usní a výrobků z nich, nástrojů ke zpracování usní i archeologické nálezy týkající se odívání. Doplněním výstavy je historický kvíz, jehož správným vyřešením sestaví návštěvníci citát slavné americké herečky Audrey Hepburn. Výstavu je možné navštívit v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT do 22. září.

Více informací naleznete na www.muzeum-zlin.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Foto: archiv MJVM ve Zlíně