16. 7. 2019

Ve zlínském muzeu bude k vidění výstava představující prastarou kulturní rostlinu

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravuje novou výstavu, která představí mák nejen jako zajímavou plodinu s tisíciletou historií, ale také jako kulturní fenomén. Zahájena bude vernisáží ve čtvrtek 18. července v 17 hodin.


Výstava přiblíží, jak se mák pěstoval dříve i jak se pěstuje dnes, a vysvětlí, proč jsme v současnosti makovou velmocí. „Návštěvníkům objasní tradiční zpracování a využití i jeho prospěšnost v našem jídelníčku a nepostradatelnost v moderní medicíně. Mák byl od pradávna posvátnou a magickou rostlinou, jejíž symbolika se odráží i v naší lidové tradici. Také děti vtáhne mák do tajemství makového pole. Na hravých aktivitách jim ukáže, že i jedna jediná rostlina může být plná příběhů a zajímavostí," říká kurátorka Petra Hanáková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Velmi atraktivní část výstavy tvoří makové obrazy a dekorace Marcely Šimečkové, která pěstuje několik odrůd máku a z makových semen, makovic, stonků i květů vytváří originální výtvarná díla. Do své tvorby vtěluje nejen fascinaci mákem jako krásnou a užitečnou rostlinou, ale také lásku ke krajině a lidové tradici. K výstavě je připraven také zábavný doprovodný program pro školy i veřejnost.

Ve čtvrtek 1. srpna si děti na výtvarné dílně Makové panenky pod vedením Marcely Šimečkové poslechnou pohádku z makového pole a vyrobí jednoduchou krásnou postavičku z makovičky.
S Marcelou Šimečkovou mohou děti a nejen ony tvořit také na dílně Obrázky z máku sypané ve čtvrtek 15. srpna, ve které si vyzkouší originální techniku výroby obrázku z máku.

Na konci prázdnin 29. srpna se v 17 hodin uskuteční komentovaná prohlídka výstavy doplněná o tvořivé dílny a makové recepty. Další komentované prohlídky se uskuteční 19. září a 3. října.
Samotnou výstavu je možné navštívit v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně do 6. října.

Více informací naleznete na www.muzeum-zlin.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín