4. 10. 2019

Poznejte fenomén Divokého západu! Navštivte novou muzejní výstavu Czech Made Western

Fenomén Divokého západu a westernu se u nás těší velké oblibě už od dob Rakouska-Uherska. I když byl vždy považován za pokleslý žánr, po řadu desetiletí představoval western jeden z mála možných úniků z reality totalitního režimu k zapovězeným a nedostupným reáliím a hodnotám Ameriky.


Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo novou výstavu CZECH MADE WESTERN, která bude zahájena vernisáží již tento pátek 4. října v 17 hodin. Bezprostředně po vernisáži proběhne další program a to výuka country tanců od 18 hodin v kavárně budovy 15. 

Téma westernu se prolíná českou kulturou a to řadou oblastí od literatury, výtvarného umění, hudby a filmu a zasahuje až k různým řemeslům a profesím. Po nástupu demokracie se činnosti spojené s westernovým stylem mohly konečně aktivovat naplno. Vznikla řada chovatelských a sportovních klubů, rančů, westernových městeček. Rozjely se soutěže, v nichž naše země měla a má v rámci Evropy velmi dobré postavení. Vytvořila se zde velmi silná komunita navázaná na tento styl, která kdysi vysmívanou zábavu přetvořila ve významnou profesní i volnočasovou aktivitu.

Výstava představuje českou westernovou scénu a seznamuje veřejnost s otiskem, jenž fenomén amerického Západu zanechal v českém prostředí. Jednotlivé části výstavy zachycují nejrůznější aspekty tohoto otisku. Vždy se stručnou připomínkou jejich amerických kořenů – ať už v literatuře, filmu, výtvarném umění a dalších oblastech. Protože lze název výstavy vyložit i jiným způsobem, nebude v ní chybět pohled na ty, kdo americký Západ skutečně budovali – tedy na české krajany v USA od počátků přistěhovalectví až po současnost a uchovávání kulturních hodnot jejich předků v americkém prostředí.

Cílem výstavy je mimo jiné popularizace možností, které přináší westernový styl v řadě oblastí jako sportovní, profesní, kreativní či rekreační volnočasové aktivity. Zároveň připomíná ty, kdo se zasadili o proniknutí tohoto zdánlivě cizorodého prvku do českých krajů a pomohli ho udržet a přitáhnout k němu vlastním nadšením další.

Další termíny akcí souvisejících s výstavou najdete na www.muzeum-zlin.cz nebo na www.14-15.cz. Výstava potrvá do 26. ledna 2020.

Kontakt:

Ing. Silvie Lečíková
Vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz
Tel:734 769 971

Petra Štrofová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: petra.strofova@14-15.cz
Tel: +420 736 505 513