21. 10. 2019

Přijďte na výstavu Život ve věčné tmě aneb po cestách slepých brouků

Výstava o jeskyních, živočiších, kteří je obývají, a o lidech, jež je zkoumají. 


Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně zve na novou výstavu o tajuplném životě v jeskyních a hlubinných propastech. Návštěvníci se mohou těšit na řadu informací a zajímavostí o jeskynních živočiších, ale také o lidech, speleolozích, kteří je zkoumají. V expozici například muzejní konzervátoři vytvořili umělou jeskyni, která působí velmi autenticky. Výstava tedy nabídne nejen poznání, ale i zážitky, které jistě ocení mladší generace návštěvníků.

Výstava prezentuje opravdu pestrou škálu živočichů od hmyzu až po obratlovce, ukázky jeskynní fauny jsou k vidění ve vitrínách i na velkoplošných fotografiích. Nechybí ani originály olejomaleb jeskynních brouků autora Jana Kobyláka, které muzeum nedávno získalo do svých sbírek. Návštěvníci si mohou prohlédnout i vybavení jeskyňářů či ukázky výpravných knih, odborných časopisů nebo zajímavých vědeckých článků k této problematice.

„Pozornost určitě vzbudí i kosterní pozůstatky pleistocenních zvířat žijících na našem území, které byly nalezeny v jeskyních Moravského krasu – medvěd jeskynní, lev jeskynní a hyena jeskynní. Tento materiál na výstavu zapůjčilo Moravské zemské muzeum", řekl kurátor výstavy Dušan Trávníček.

Téma zoologických průzkumů jeskynních prostor bude doprovázeno bohatým obrazovým a fotografickým materiálem. Výstava zaujme všechny věkové kategorie a pro návštěvníky je otevřena do 26. ledna 2020. Proběhne i několik odborných přednášek, zde jsou termíny konání:

7. listopadu, 17.00, 5. NP budovy 14, edukace - Roman Mlejnek - TAJEMNÝ ŽIVOT V JESKYNÍCH A PROPASTECH

14. listopadu, 17.00, sál B, budova 15 - David Čani - JAK HLUBOKÁ JE HRANICKÁ PROPAST?

21. listopadu, 17.00, 5. NP budovy 14, edukace - Peter Medzihradský - EXPEDICE DO NEJHLUBŠÍ JESKYNĚ SVĚTA

Další informace najdete na webových stránkách muzea, tj. na www.muzeum-zlin.cz.

Kontakt:

Ing. Silvie Lečíková
Vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz
Tel:734 769 971

Petra Štrofová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: petra.strofova@14-15.cz
Tel: +420 736 505 513

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.