14. 11. 2019

Navštivte výstavu Jiří Karásek ze Lvovic - Barevné květy uschly v tón jak ze skla

Giorgio Vasari, Maurice Utrillo a další. Výstava Jiřího Karáska ze Lvovic v krajské galerii představí poklady z bohaté Karáskovy galerie.


Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představí básníka a významného sběratele Jiřího Karáska ze Lvovic. Mezi díly z bohaté Karáskovy galerie se objeví kresby umělců, jako je Giorgio Vasari, Goya, Rembrandt nebo Maurice Utrillo. Z českých autorů to budou kupříkladu díla Jana Zrzavého, Bohumila Kubišty a Josefa Váchala. Část expozice se věnuje současným umělcům reagujícím na básníkův život. Výstava Jiří Karásek ze Lvovic - Barevné květy uschly v tón jak ze skla bude zahájena vernisáží 19. listopadu v 17 hodin a k vidění bude v grafickém kabinetu do 23. února 2019. Vernisáž doprovodí večer poesie Červený dvůr básníka Vladimíra Janovice s úvodním slovem Jana Šulce. O hudební doprovod se postará Tomáš Vtípil.

Výstavu Jiří Karásek ze Lvovic – Barevné květy uschly v tón jak ze skla připravuje krajská galerie ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze. Karáska v ní představí jako básníka, kritika, předního představitele české dekadence, zakladatele Moderní revue a také významného sběratele. V úzkém výběru z jeho bohaté galerie se na výstavě objeví zhruba čtyřicet obrazů a kreseb výše jmenovaných umělců. Dále zde budou vystaveny i rukopisy Karáskových veršů a ukázky z jeho vzácné knihovny.

„Vstupní část expozice vytvoří díla současných umělců. K této reminiscenci na básníkovu osobnost přijali pozvání Tomáš Němec, Daniel Balabán, Tomáš Pilař, Jan Vytiska a také Jan Švankmajer.", popisuje výstavu kurátor Pavel Petr a doplňuje: „Výstavu budou provázet také tři díla Jana Zrzavého zapůjčená ze sbírek Muzea umění v Olomouci, Galerie výtvarného umění v Ostravě a z galerie Maldoror."

Výstava navazuje na volný cyklus stejně utvářených expozic, které krajská galerie připravuje ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze. V minulých letech se tak návštěvníci mohli seznámit s tvorbou v souznění slovesného a výtvarného umění Kuběny & Nezvala, Karla Hynka Máchy, Karla Hlaváčka, Jiřího Koláře nebo Karla Jaromíra Erbena.

Více informací na www.galeriezlin.cz a www.14-15.cz

Kontakt:
Mgr. Šárka Michalíková
Public relations
Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Petra Štrofová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: petra.strofova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín