30. 3. 2020

Během nouzového stavu nabízí organizace 14|15 BAŤOVA INSTITUTU online služby.

14|15 BAŤŮV INSTITUT je již dva týdny pro veřejnost uzavřen. Nicméně knihovna, galerie i muzeum přicházejí postupně s náhradním programem, který je dostupný online z pohodlí domova. Běžný chod se skrze absenci návštěvníků z části zastavil, přesto může veřejnost využívat alternativní služby, které jsou k dispozici virtuálně „na dálku". Připojujeme jejich výčet.


Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně mohla ihned zareagovat na novou situaci a to nabídkou již zaběhnuté, v tuto chvíli ideální, služby eVýpůjčka, která umožňuje zapůjčení online knih. Tato databáze obsahuje přes osm a půl tisíce titulů, včetně bestsellerů a dlouho rezervovaných nejžádanějších knih. Zájemci mohou využít také hudební databázi Naxos Music Library obsahující přes 150 tisíc CD různého žánru, nejen klasické hudby nebo si mohou vyzkoušet filmovou databázi AVA EU s nejlepšími evropskými festivalovými filmy. Přehled veškerých služeb je na stránce www.kfbz.cz/online.

V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně je stěžejní expozicí stálá výstava Prostor Zlín | Řády vidění. Ačkoliv nyní není možné ji osobně navštívit, galerie zprostředkovává zájemcům virtuální prohlídku expozice s rozšířenými popiskami k jednotlivým dílům a to na stránce www.galeriezlin.cz/pruvodce. Online formou zpřístupnila také starší čísla čtvrtletníku Prostor Zlín, který vydává více než 20 let. Kompletní vydání od roku 2009 do 2018 jsou na webu galerie volně k prolistování a stáhnutí v PDF v sekci ARCHIV.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně ve dnech svého nuceného uzavření také nezahálí a přichází se zajímavostmi ze zákulisí, na něž při běžném provozu není čas a které rozhodně stojí za zmínku. Jednotlivé kapitoly se zajímavostmi jsou uveřejňovány na webu organizace www.muzeum-zlin.cz/cs/aktuality/co-se-deje-v-muzeu/ v sekci VÝSTAVY A AKCE. Kurátoři sbírek v těchto online zprávách představují zajímavé sbírkové předměty, prozradí něco o své práci a odhalí nejedno tajemství, které s sebou práce v muzeu nese.

„Situace v posledních týdnech je pro celou společnost velmi náročná. Nyní jsou v popředí zájmu pochopitelně jiné klíčové obory, které primárně pomáhají situaci zvládnout. Přesto se také my, jako zástupci kultury, snažíme pomáhat veřejnosti tím, že přinášíme témata k odlehčení od aktuálních problémů. Chceme přispět k optimističtější náladě a vyvážit našimi tématy dávku denních informací, kterým nyní musíme všichni čelit.“, okomentovala současné dění Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p.o.

Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU se všichni těšíme na návrat návštěvníků. Už nyní je pomalu připravován program po ukončení nouzového stavu.

Kontakt pro média:
Petra Štrofová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: petra.strofova@14-15.cz